Bouřlivý vývoj skončil. Ceny zemědělských i průmyslových výrobců se výrazně zklidnily
Ceny zemědělských i průmyslových výrobců se postupně ustalují a nevytváří žádné významné inflační tlaky. U konkrétních položek sice stále můžeme být svědky dvouciferných cenových pohybů, ale ze souhrnného vyjádření je zřejmé, že období bouřlivého cenového vývoje skončilo.
Ceny zemědělských výrobců se v září meziročně snížily o 0,2 procenta. Jednalo se již o sedmnáctý měsíc v řadě, kdy došlo k poklesu cen. Nicméně z dat je zřejmé, že tempo poklesu výrazně zpomaluje a ceny zemědělských výrobců mohou v následujících měsících začít mírně růst. V rostlinné výrobě došlo ke snížení cen o 2,9 procenta. Klesly hlavně ceny brambor o 21,2 procenta a obilovin o 5,9 procenta. Ceny ovoce se však zvýšily o 32,2 procenta a olejnin o 5,4 procenta. V živočišné výrobě stouply ceny o 4,1 procenta. Rostly hlavně ceny skotu o 8,9 procenta a mléka o 13,8 procenta. Ceny vajec však klesly o 10,6 procenta, drůbeže o 10,5 procenta a prasat o 8,8 procenta.
V září došlo k meziročnímu zvýšení cen průmyslových výrobců o 0,6 procenta. Jednalo se již o šestý měsíc v řadě, kdy ceny narůstaly. Zvýšily se například ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 5,0 procenta či ceny motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 2,9 procenta. Prudký pokles cen byl zaznamenán u ropy a zemního plynu o 21,1 procenta. Ceny potravinářských výrobků klesly o 0,4 procenta, když došlo ke snížení cen hlavně u mlýnských a škrobárenských výrobků o 11,8 procenta a průmyslových krmiv o 7,5 procenta.
Ceny stavebních prací v září meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se nezměnily. Poptávka ve stavebnictví je zachraňována inženýrským stavitelstvím díky rekordní rozestavěnosti dálnic a dalších komunikací. Pozemní stavitelství se však trápí a klesá v něm produkce.