Brexit kam se podíváte
Deníky napříč internetem píší o tom, co již referendum o Brexitu způsobilo a jaké následky přinese výsledek. Referendum se koná již za tři dny a nervozita stoupá.
Brexit doslova zaplavil všechna evropská zpravodajství a i většinu zahraničních. Celý svět nyní sleduje referendum, které může zásadně ovlivnit evropskou i světovou ekonomiku a média upozaďují ostatní aktuality.
Deníky napříč internetem píší o tom, co již referendum o Brexitu způsobilo a jaké následky přinese výsledek. Referendum se koná již za tři dny a nervozita stoupá.
Hospodářské noviny dnes píší o tom, jak Brexit ovlivňuje dění na finančních trzích. Deník cituje analytiky, kteří vesměs varují, že sice blížící se hlasování o Brexitu, může vábit k odvážným hrám s penězi, jde ale podle jejich vyjádření jde o spekulace, do nichž se mohou pustit jen zkušenější investoři.
Idnes.cz řeší Brexit z pohledu Skotů. Ti chtějí být součástí EU, ale Brexit je pro ně šance na nezávislost. Průzkumy veřejného mínění před referendem hovoří jasně. Nadpoloviční většina Skotů by ráda zůstala v Evropské unii. Přesto je skotská otázka jedním z nejzajímavějších témat britského referenda. Pokud Británie po osudném 23. červnu setrvá v EU, proevropští Skotové budou spokojeni, zároveň si však zavřou dveře k případnému dalšímu referendu o samostatnosti.
Bloomberg.cz dnes poskytl takové okénko do budoucnosti, jak by mohl vypadat svět den po odchodu U.K. z EU, pokud by referendum vyhráli příznivci Brexitu. ,,Den poté'' by dle článku zřejmě vypadal následovně: na devizových trzích převládá zmatek, Libra a Euro klesají, dochází k mediálnímu šílenství plného obviňování z toho, kdo způsobil odchod U.K. z EU. Podezřelých a viníků by bylo jako v románech od Agathy Christie a vina by jistě padla i na Davida Camerona, jenž by byl obviňován z prosazování referenda.
Reflex.cz se svým aktuálním článkem k Brexitu zaměřil na rozklíčování toho, kdo je Británii pro Brexit a kdo pro setrvání v EU. Na jedné straně, která podporuje Brexit stojí provinční Anglie, tedy v praxi celá nejlidnatější země Spojeného království s výjimkou jejího hlavního města Londýna. Ten naopak tvoří společně s oblastmi, které mají keltskou tradici, hlavní součásti „proevropské osy“.
Ať už dopadne referendum jakkoliv, jisté je, že se jedná o důležitý milník současnosti, který svým výsledkem ovlivní budoucnost světové ekonomiky i politiku napříč kontinenty, jak to dopadne, se dozvíme za několik dní.
Zdroj: HN – Jiří Hovorka, iDnes – Oldřich Mánert, Bloomberg – Mohamed El-Erian, Reflex – Petr Sokol.