Britské volby a finanční trhy
Akciový trh ve Velké Británii zatím bere předvolební rétoriku s klidem.
Akciový trh ve Velké Británii zatím bere předvolební rétoriku s klidem. Index FTSE 100 se vytrvale sune výše, aby atakoval historickou hladinu 7000 bodů. Od počátku roku vzrostl o více než sedm procent.
U britské libry je tomu podobně. V reakci na nejistý výsledek voleb sice občas klesne, ale trendy posilování vůči euru a oslabování vůči americkému dolaru způsobené chováním centrálních bank jsou silnější.
Co by si tedy finanční trhy asi nejraději přály? V prvé řadě stabilitu a jednoznačný směr vedení země. Nejhorší variantou by byl výsledek dávající nové vládě jen slabý mandát. Dosavadní vývoj preferencí není takovému vývoji bohužel vzdálen, za hlavní názorové tábory jsou ale stále označováni konzervativci a labouristé. S vítězstvím labouristů je spojováno pomalejší tempo snižování deficitu rozpočtu a o něco agresivnější zvyšování úrokových sazeb. Hypotetické vítězství konzervativců by mohlo znervóznit trhy, pokud by došlo na plány uspořádání referenda o setrvání Británie v EU.
Alternativní pohled nabízí statistika. Podle údajů agentury Bloomberg mají od roku 1970 lepší skóre konzervativci. Akciové trhy za jejich vlády rostly více. Očištěním o vnější vlivy, které v daném volebním období působily, by byl však poměr konzervativci versus labouristé vyrovnanější.
Zdroj: Názor: Petr Hlinomaz, analytik BH Securities, http://archiv.ihned.cz/c1-63973740-britske-volby-a-nbsp-financni-trhy