Čeká americkou ekonomiku v příštím roce druhá inflační vlna?

Ve středu byla zveřejněna americká inflace za říjen. Meziměsíční jádrová inflace dosáhla třetí měsíc v řadě hodnoty 0,3 % a tudíž anualizovaný krátkodobý trend vyskočil na 3,7 %, což je oproti dvouprocentnímu inflačnímu cíli Fedu podstatně vyšší hodnota.

Čeká americkou ekonomiku v příštím roce druhá inflační vlna?
Michal Stupavský
Michal Stupavský

Domníváme se proto, že inflační požár ještě nemusí být zcela uhašen a že by si z tohoto důvodu mohl dát Fed se snižováním základních úrokových sazeb na příštím prosincovém zasedání pauzu.

V tomto ohledu bychom rádi připomněli, že při předchozí periodě silně zvýšené inflace měly cenové tlaky silnou tendenci přicházet ve vlnách, a to vždy s vyšším inflačním vrcholem než ve vlně předchozí. Jedná se o roky 1970, 1974 a 1980. Zároveň se domníváme, že od pandemie přešla světová ekonomika do nového režimu zvýšené makro volatility, takže nyní budou klíčové makroekonomické veličiny, jako HDP, inflace, úrokové sazby či měnové kurzy, velice pravděpodobně podstatně rozkolísanější než v dekádě před Covidem, kdy byla makroekonomická volatilita do značné míry uměle utlumena ultra uvolněnou měnovou politikou klíčových centrálních bank v čele s Fedem a ECB, když tyto klíčové monetární autority prováděly politiku prakticky nulových úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování.

Reklama

Vůbec bychom se tedy nedivili tomu, pokud by trend americké inflace dále zrychloval směrem nahoru s tím, že by se v průběhu příštího roku mohla meziroční míra celkové inflace vyšvihnout až někde ke 4 %.

 

Reklama

Akciová riziková prémie (Equity Risk Premium – ERP) udává relativní valuaci akcií vůči dluhopisům neboli jejich relativní investiční atraktivitu. V případě amerického akciového indexu S&P 500 je nyní akciová riziková prémie dokonce záporná na úrovni -0,4 %. Tato hodnota přitom znamená nejnižší úroveň od roku 2002 a zároveň je tato hodnota jeden a půl směrodatné odchylky pod dlouhodobým mediánem. Z toho podle našeho názoru jednoznačně vyplývá, že jsou nyní americké akcie s velkou tržní kapitalizací na relativní bázi vůči americkým vládním dluhopisům oceněny velice neatraktivně.

 

Globální sektorové valuací indikují, že nejdražším akciovým sektorem je nyní sektor inflačních technologií s průměrným P/E 40x. Tato hodnota je zároveň výrazně vyšší oproti desetiletému mediánu na úrovni 24x. Kvůli rychlému rozvoji umělé inteligence si akcie ze sektoru informačních technologií určitě nějakou valuační prémii zaslouží, nicméně na druhou stranu jsme rovněž toho názoru, že 40-násobek je příliš vysoká hodnota, která zaceňuje až příliš rychlý exponenciální růst korporátní ziskovosti v následujících letech, který podle našeho názoru poměrně pravděpodobně nakonec nebude doručen.

 

Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, nedařilo se žádné z hlavních tříd aktiv. Globální akciový index MSCI All Country World poklesl o 2,4 %, globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate poklesl o 1,3 % a globální komoditní index Bloomberg Commodity Total Return poklesl o 2,0 %.

 

Výkonnost hlavních indexů od začátku roku je pak následující: akcie posilují o 16 %, dluhopisy oslabují o 1 % a komodity posilují o 2 %. Index českých vládních dluhopisů pak posiluje o 3 %.

 

Detailnější pohled na výkonnosti od začátku letošního roku pak udává následující tabulka.

Tři nejlepší aktiva: stříbro +26 %, zlato +24 % a americké akcie s velkou tržní kapitalizací v rámci indexu S&P 500 +23 %.

Tři nejhorší aktiva: severomořská ropa Brent -8 %, americké vládní dluhopisy s dlouhou splatností nad 20 let -6 % a euro vůči dolaru -5 %.

 

Michal Stupavský
Michal Stupavský
Investiční stratég, Conseq Investment Management

Michal Stupavský má 16 let profesionálních zkušeností z finančních trhů, asset managementu a velkých nadnárodních průmyslových korporací. Jako investiční stratég největšího českého nezávislého asset managera Conseq Investment Management zodpovídá primárně za globální ekonomickou analýzu, a valuace globálních akciových a dluhopisových trhů. Na investičních konferencích pravidelně přednáší téma globálního investičního výhledu. Je rovněž pravidelným hostem na televizní stanici ČT24, spoluautorem první české knihy o behaviorálních financích Investor 21. století a autor Investičního slovníku. Vystudoval finance a oceňování podniku na VŠE v Praze a je rovněž držitelem mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst). Působí také v Prague Finance Institute jako hlavní analytik. Michal Stupavský hovoří plynně anglicky, německy a francouzsky.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama