Česká ekonomika pokračuje v poměrně chudokrevném růstu

Český statistický úřad ve středu zveřejnil první odhad růstu HDP za třetí kvartál. Česká ekonomika vzrostla mezikvartálně o 0,3 %, což byl oproti konsenzuálnímu odhadu analytiků agentury Bloomberg na úrovni 0,4 % o něco horší výsledek. Potvrdilo se tak, že růstový trend české ekonomiky je i nadále velice slabý.

Česká ekonomika pokračuje v poměrně chudokrevném růstu
Michal Stupavský
Michal Stupavský

Následující graf zobrazuje bazický index českého kvartálního HDP a můžeme na něm dobře vidět, že aktuální úroveň české ekonomiky je stále jenom nepatrně vyšší oproti čtvrtému kvartálu 2019, konkrétně o 1,3 %. Troufám si proto tvrdit, že uplynulých pět let by se do určité míry dalo označit jako „ztracená pětiletka“ českého hospodářství.

Na základě obsáhlé databáze finančního ekonoma a nositele Nobelovy ceny za rok 2013 Roberta Shillera činí průměrné roční tempo růstu korporátních zisků v rámci hlavního amerického akciového indexu S&P 500 od roku 1891 4,3 %. Aktuální desetiletý roční průměr od roku 2014 nicméně činí vysoké nadprůměrných 6,7 %. Korporátní zisky amerických společností s velkou tržní kapitalizací proto v uplynulé dekádě rostly oproti dlouhodobému historickému fundamentální trendu podstatně rychleji. Toto je přitom primární důvod, proč se indexu S&P 500 v uplynulých letech tak moc dařilo. Na druhou stranu se nicméně domnívám, že takto vysoce nadprůměrné tempo růstu korporátních zisků není dlouhodobě udržitelné a že by ve střednědobém horizontu rozhodně mělo dojít k výraznému zpomalení a návratu dynamiky blíže dlouhodobému historickému průměru na úrovni 4,3 % nebo dokonce pod něj. Tento proces, který se přitom na finančních trzích pravidelně opakuje, se přitom nazývá navracení se k průměru neboli reverze k průměru (mean-reversion).  Pokud by k tomu skutečně došlo, pro budoucí výkonnost indexu S&P 500 na středním až dlouhém investičním horizontu by to představovalo výrazně negativní faktor.

Reklama

Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, nedařilo se žádné z hlavních tříd aktiv. Globální akciový index MSCI All Country World oslabil o 1,2 %. Globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate oslabil o 0,5 %, přičemž průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti vzrostl o 9 bazických bodů na 3,67 % a výnos do doby splatnosti amerického vládního dluhopisu s desetiletou splatností, klíčového globálního dluhopisového benchmarku, vzrostl o 14 bazických bodů na 4,38 %. Index českých vládních dluhopisů pak poklesl o 0,1 %. Globální komoditní index Bloomberg Commodity Total Return poklesl o 2,1 % s tím, že cena severomořské ropy Brent poklesla o 3,9 % na 73 dolarů za barel.

Výkonnosti hlavních tříd aktiv od začátku roku jsou pak následující: Akcie posilují o 15 %, komodity posilují o 4 % a dluhopisy jsou přibližně na nule. České vládní dluhopisy jsou pak v průměru v plusu o 2 %.

Reklama

Detailní pohled na výkonnosti od začátku letošního roku pak udává následující tabulka.

Tři nejlepší aktiva: stříbro +36 %, zlato +33 % a americké akcie s velkou tržní kapitalizací v rámci indexu S&P 500 + 20 %.

Tři nejhorší aktiva: americké vládní dluhopisy s dlouhou splatností nad 20 let -5 %, severomořská ropa Brent -5 % a globální trhy vládních dluhopisů -2 %.

Michal Stupavský
Michal Stupavský
Investiční stratég, Conseq Investment Management

Michal Stupavský má 16 let profesionálních zkušeností z finančních trhů, asset managementu a velkých nadnárodních průmyslových korporací. Jako investiční stratég největšího českého nezávislého asset managera Conseq Investment Management zodpovídá primárně za globální ekonomickou analýzu, a valuace globálních akciových a dluhopisových trhů. Na investičních konferencích pravidelně přednáší téma globálního investičního výhledu. Je rovněž pravidelným hostem na televizní stanici ČT24, spoluautorem první české knihy o behaviorálních financích Investor 21. století a autor Investičního slovníku. Vystudoval finance a oceňování podniku na VŠE v Praze a je rovněž držitelem mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst). Působí také v Prague Finance Institute jako hlavní analytik. Michal Stupavský hovoří plynně anglicky, německy a francouzsky.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama