Čínské akcie válcují západní tituly

Na čínském akciovém trhu poslední tři roky panuje hluboký medvědí trh, kdy se například tamní referenční akciový index CSI 300 propadl až o polovinu ze svého vrcholu na počátku 2021. Příslib vlády Xi Jinpinga podnítil raketový růst čínských akciových titulů, které tak nyní válcují i ty americké.

Čínské akcie válcují západní tituly
Timur Barotov
Timur Barotov

Toto pomalé krvácení čínských trhů bylo doprovázeno třemi nadějnými obdobími růstu, které mohly zvrátit medvědí trh, ale vždy selhaly. Nedávný závazek čínské vlády z nejvyšších pater podnítil v řadě již čtvrtý pokus čínského trhu zvrátit medvědí trh. Na rozdíl od předešlých pokusů o zvrat je tento mimořádně silný a vznětlivý. Referenční index CSI 300 vyrostl za poslední pouhé 2 týdny o více než 25 %! Například akcie čínského e-commerce giganta Alibaba v posledních týdnech vyrostly o 33,5 %, akcie jeho maloobchodního protějšku JD.com vyrostly o neuvěřitelných 50,4 % a akcie vlastníka známého e-shopu Temu, Pinduoduo Holdings vyrostly za 14 dnů o 45,8 %! Co za tímto růstem stojí a bude udržitelný?

Problémy v Číně

Čínská ekonomika čelí mnoha problémům, které se táhnou v čase a nemají jednoduché a rychlé řešení. Velká část těchto problémů pramení z četných pokusů o centrální řízení trhů a ekonomiky. Například vysoká zadluženost čínského spotřebitele způsobuje problémy ve stimulaci ekonomiky pouze za použití monetární ekonomiky. Nemovitostní trh je ve velkých problémech kvůli korupci a mnoha nevyužitým nemovitostem po kterých neexistuje poptávka. Zatímco proces výstavby dotovaný tamní vládou byl prospěšný čínské ekonomice, bohužel ale jejich výstavba nebyla tržně opodstatněna. Ceny nemovitostí tak v některých oblastech silně spadly a vedlo to k insolvenci developerských společností a mnozí spotřebitelé přišli o své peníze. V neposlední řadě politika jednoho dítěte a bohatnutí čínského obyvatelstva vystavilo Čínu negativnímu demografickému vývoji, kterému například Evropa již nyní čelí. Také rostoucí protekcionismus ze strany západních vlád jí nebude prospívat. Kvůli těmto a mnoha jiným důvodům se pomyslné dosud silné nohy čínské ekonomiky zamotaly do kabelů z nichž se nyní bude delší dobu snažit vymotat.

Reklama

I přes tyto potíže ale Čína zůstává absolutní velmocí ve výrobní kapacitě, druhou největší ekonomikou světa a jediným možným vyzývatelem pro ekonomiku Spojených států v dohledné době. Pokud se někoho Spojené státy skutečně obávají, pak je to Čína, proto je protekcionismus vůči Číně jedním z mála témat, na které se obě politické scény v USA shodnou.

Vládní závazek

Zvrácení medvědího trhu není jednoduché a obvykle to vyžaduje mnoho úsilí a intervencí za účelem stimulace ekonomiky, aby došlo k trvalému obratu. Ve Spojených státech jsou medvědí trhy obvykle kratší, protože akciové trhy jsou pro tamní vládu, spotřebitele a tedy i ekonomiku mnohem podstatnější než v případě Číny. Čínská vláda tak stimulaci kapitálových trhů nestaví tak vysoko na seznam svých priorit. I přesto je ale tržní ekonomika, kterou Čína i přes mnohé pochyby prosazuje a provozuje silně závislá na dění v kapitálových trzích. Taková ekonomika nemůže stabilně růst, pokud jsou kapitálové trhy ve špatném stavu. Vláda v čele se Xi Jinpingem si je toho jistě vědoma, a proto minulý týden představili již několikátý rozměrnější stimulační balíček v řadě.

Reklama

Co se tentokrát ale lišilo je, že se této věci ujalo celé čínské vedení – včetně prezidenta Xi Jinpinga, politbyra a centrální banky PBoC. Čínská vláda v jednotě oznámila některé konkrétní kroky (především monetární povahy) k napravení situace na kapitálových trzích, a hlavně učinila závazek o napravení situace do budoucna. V rámci toho, vedení oznámilo příval stimulační fiskální a měnové politiky. Dále učinilo prohlášení na podporu volného trhu, který by mohl být v budoucnu více ušetřen vládních intervencí. Pokud jde o okamžitou stimulaci, centrální banka oznámila sérii snížení úrokových sazeb, snížení požadavků na bankovní rezervy a program financování nákupu akcií institucionálními investory. Kromě toho vláda přislíbila zvýšit fiskální výdaje, i když konkrétní čísla neuvedla. Nemovitostnímu trhu by se mělo trochu ulevit poté, co tři největší čínská města uvolnila předpisy pro nákup domů a centrální banka přistoupila ke snížení hypotečních sazeb. Rezidenční nemovitosti jsou pro 1,4miliardovou zemi klíčovým odvětvím, které se potýká s problémy.

To vše se sešlo v době, kdy čínské akcie byly (a stále jsou) velmi levné, takže šlo o vznětlivou kombinaci vlivů, která trhy rozpálila. Ray Dalio, zakladatel největšího hedge fondu na světě Bridgewater Associates uvedl, že to byl velký týden, natolik velký, že by se mohl zapsat do dějin jako srovnatelný s týdnem, kdy Mario Draghi řekl, že on a ECB „udělají vše, co bude třeba“ v kontextu měnové krize v roce 2012. Ačkoli jsme tedy minulý týden viděli skvělé činy a slova, po nichž jistě bude následovat vysoce stimulační politika, která podpoří ceny aktiv, problémy, kterým Čína čelí nejsou triviální a budou vyžadovat soustavné a dlouhodobé úsilí. Mnoho zahraničních ale i domácích investorů začalo v reakci přikupovat čínské akcie často i na dluh ve strachu, že jím uteče růst.

Výhled

Jsou zde i některé důvody ke skepsi. Čína již dříve oznámila podobné kroky bez trvalejšího dopadu na ekonomiku. Dokud se trh s nemovitostmi nezotaví a dokud spotřebitelé ze střední třídy nebudou mít dostatečné příjmy a důvěru na to je utratit, zůstane ekonomika v útlumu. Někteří odborníci jsou tak toho názoru, že tento příslib není nic jiného než kouř a zrcadla a obávají se hloubky problémů, kterým Čína stále čelí. Je ještě příliš brzy na to, abychom mohli říci, zda tento intenzivní růst předznamenává konec medvědího trhu po třech letech, nebo znovu selže jako předchozí pokusy. Jsme nicméně toho názoru, že čínské akcie vzhledem k velmi nízkému ocenění a nízké korelaci se západními trhy mají své místo ve vyváženém investičním portfoliu. 

Více o akcie čína

Timur Barotov
Timur Barotov
analytik BHS

Pracuje na pozici analytika u obchodníka s cennými papíry BH Securities a.s., kde odpovídá za tvorbu prognóz a analýzu prostředí na kapitálových trzích s převážným zaměřením na americké trhy. Vystudoval magisterský obor financí na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy a věnuje se investování již od počátku svých studií. Mezi jeho profesní zkušenosti se řadí i poradenství v oblasti fúzí a akvizic a projektová analytika týkající se valuací společností.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama