Čtvrtletní výsledky Unipetrolu? Sláva jednorázovým položkám!
Indikované miliardové zaúčtování pozitivního goodwillu souvisejícího s přikoupením podílu v České rafinérské razantně otočí výsledkovou bilanci Unipetrolu. Velký zisk, který uvidíme, dá vzpomenout na lepší časy,
Indikované miliardové zaúčtování pozitivního goodwillu souvisejícího s přikoupením podílu v České rafinérské razantně otočí výsledkovou bilanci Unipetrolu. Velký zisk, který uvidíme, dá vzpomenout na lepší časy, kdy rafinérské marže nebyly pod jedním dolarem.
S rafinérským segmentem se první kvartál patrně příliš nemazlil. Modelová rafinérská marže, jak ji s předstihem indikuje společnost, byla pouhých 0,2 USD/bbl a to je pro rentabilitu tohoto segmentu mnohem méně než málo. Pro představu, před rokem byla 1,9 dolaru a v roce 2012 se pohybovala v průměru nad třemi dolary.
Naštěstí vzrostly údajně marže v petrochemickém segmentu a naštěstí lze trochu spekulovat o lepším vývoji PHM, když pomáhat mohla teplá zima; dopravní výkony by měly být vyšší, a tím i spotřeba nafty a benzínu.
Hlavní událost prvního kvartálu spočívá v účetních i objektivních důsledcích lednového dokončení nákupu podílu 16,335% v České rafinérské od společnosti Shell.
Společnost Unipetrol indikovala, že účetní efekt transakce znamenal přehodnocení a zaúčtování kladného goodwillu v objemu až jedné miliardy. Tato položka bude výnosem ve výsledovce a zajistí firmě velký čistý čtvrtletní zisk (ne-li zisk celoroční). Nemá však žádný dopad na hotovostní pozici firmy, není tedy nějakým příjmem peněz.
Druhý efekt je fundamentální a trvalý. Díky nárůstu vlastnického podílu v České rafinérské narůstá odpovídajícím dílem i objem zpracované ropy a prodaných ropných produktů Unipetrolu, a to asi o pětinu. To se odrazí v podobném růstu tržeb společnosti. Je to příslibem do budoucna, pro období, kdy se rafinérské marže zvednou.
Celkově jde o pozitivní zprávy. Škoda, že na kurz akcií Unipetrolu na pražské burze to nebude mít patrně podstatný dopad. Je to pro to, že akcionářská struktura společnosti je poměrně vyhraněná. Majoritní a strategický vlastník PKN Orlen drží 62,99% a skupina akcionářů zastřešovaná J&T disponuje 23,7% (fyzicky drží akcie kyperská společnost Paulinino Limited). 13,31% pak představuje akcie v rukou drobných akcionářů
Odhady včetně tabulky jsou uvedeny v analytické na stránkách BH Securities www.bhs.cz.