Dnes zpřesněný odhad HDP v ČR, inflace v SRN a USA
Za pár minut Český statistický úřad zveřejní zpřesněný údaj tuzemského HDP ve 4Q’24 včetně jeho struktury. Podle úvodního odhadu vzrostla česká ekonomika mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 1,6 % zejména díky vyšší spotřebě domácností.

Za celý loňský rok by pak tuzemské hospodářství stouplo přesně o 1 %, přičemž se na trhu předpokládá potvrzení čísel z dílny ČSÚ.
Z Německa dorazí nejprve výše nezaměstnanosti ke konci února, která by dle trhu měla zůstat na úrovni 6,2 %. Zajímavější ovšem bude úvodní odhad únorové inflace v Německu. Podle národní metodiky by meziroční inflace měla zůstat na 2,3 %, zatímco mediánový odhad analytiků predikuje mírný pokles z 2,8 % na 2,7 % dle evropské metodiky.
Týden zakončí údaje ze Spojených států amerických, kde budeme sledovat především výsledek cenového indexu PCE, který je pro americký Fed směrodatnější v otázce dalšího postupu měnové politiky. Meziroční inflace by dle trhu měla mírně poklesnout z 2,6 % na 2,5 %, přičemž jádrová složka by se mohla snížit z 2,8 % na 2,6 %. Nicméně v dalších měsících se neočekává výraznější posun k 2% cíli a za celý rok by se inflace měla v průměru pohybovat okolo 2,5 % (celková i jádrová). Ve stejný čas se dozvíme také, jak se vyvíjí osobní příjmy a výdaje. V případě příjmů se očekává jejich meziměsíční nárůst o 0,4 % v lednu, který by tak dosáhl stejné výše jako v loňském prosinci. Naopak tempo rostoucích výdajů by podle odhadu trhu mělo zpomalit z 0,7 % na 0,2 %.
Pohled zpět:
Co platilo včera, nemusí platit druhý den. Tak by se daly charakterizovat některé kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten opět pootočil, když odložená cla na dovoz zboží z Kanady a Mexika měla vstoupit v platnost od začátku dubna. Nyní se zdá, že se tak stane již od 4. března a zároveň bude od tohoto data uvaleno další 10% clo na čínské zboží. Evropa zatím zasažena nebyla, ale vzhledem k posledním výrokům a činům Trumpa se to zdá nevyhnutelné.
Zpřesněný odhad růstu americké ekonomiky na konci minulého roku doznal minimálních změn. Největší světová ekonomika vzrostla v roce 2024 o necelá 3 %, když v posledním kvartále anualizovaný růst činil 2,3 % v souladu s úvodním odhadem. To bylo sice zpomalení z 3,1 %, ale struktura růstu ukazuje, že tamní hospodářství je stále v solidní kondici. Nižší růst byl totiž do značné části dán vyprazdňováním skladových zásob. Mírně se snížily investice, zahraniční poptávka stagnovala. Naopak příznivě působily veřejné výdaje a zejména konečné výdaje domácností, jejichž tempo útrat ve srovnání s třetím čtvrtletí ještě zrychlilo.
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech amerických v lednu meziměsíčně stouply o více než 3 %, ačkoli se očekával jejich nárůst pouze o 2 %. Zároveň byl mírně revidován prosincový výsledek z -2,2 % na -1,8 %. Na druhé straně, pokud bychom pominuli objednávky z volatilního odvětví dopravy, jejich výše stagnovala.
Světové akcie nemají za sebou vůbec dobrý den, když americký index S&P 500 ztratil 1,6 % a německý DAX téměř 1,1 %. Pražská burza skončila těsně v zelených číslech (+0,1 %). Koruna oslabila a zamířila k hranici 25 EUR/CZK.