Dražší půjčky od MMF
Mezinárodní měnový fond (MMF) akceptoval čínskou měnu renminbi mezi čtyři dosavadní měny v měnového koši, kterým se oceňují tzv. Zvláštní práva čerpání (Special Drawing Rights – SDR) s účinností od října 2016.
Mezinárodní měnový fond (MMF) akceptoval čínskou měnu renminbi mezi čtyři dosavadní měny v měnového koši, kterým se oceňují tzv. Zvláštní práva čerpání (Special Drawing Rights – SDR) s účinností od října 2016. Od SDR se např. odvozuje hodnota (vůči národní měně) a úroková sazba půjček poskytovaných jednotlivým členským zemím MMF.
Jde patrně o krok s nemalým přispěním politiky, byť jej šéfka MMF Christine Lagardeová dříve vícekrát podpořila s tím, že renminbi v principu splňuje významová kritéria v oblasti exportu a externího užití.
Jaké mohou být praktické dopady rozhodnutí MMF? Zkusme odhadnout alespoň tři.
1. Trhy zůstanou prozatím opatrné a nebudou renminbi vnímat jako plnohodnotnou rezervní měnu. Vždyť ještě před třemi léty splňovalo renminbi jen asi tři z osmi charakteristik, které činí měnu podle ekonomů měnou rezervní.
2. Podíl transakcí v čínské měně bude na měnových trzích jistě stoupat, ale vůbec neohrozí postavení amerického dolaru a eura. Podle poslední zprávy Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS) z roku 2013 činil podíl čínské měny na měnových transakcích 1,1% . Odhadujeme, že v roce 2016 by se mohl až zdvojnásobit.
3. Vyšší úrokové sazby na renminbi společně s očekávaným růstem sazeb v USA zdraží budoucí finanční pomoc od MMF.