Důvěra spotřebitelů se v Německu zlepšila, clům navzdory
Dnes zasedá Maďarská národní banka, která bude rozhodovat, zda ponechá sazby na stávající úrovni 6,5 % nebo zda je sníží. Inflace v Maďarsku byla v březnu 4,8 %, meziročně se zvýšila o 1,2 p.b. V současné době nepředpokládáme, že by úrokové sazby poklesly. Naposledy bankovní rada snížila sazby v loňském září z 6,75 % o 25 bb.

Dnes zveřejní Eurostat indikátor spotřebitelské důvěry v eurozóně, který je důležitým ukazatelem optimismu spotřebitelů a značí jejich ochotu utrácet. Trh předpokládá spotřebitelskou důvěru pro eurozónu na hodnotě -16,7 a pro EU na hodnotě -16,0, což je nejnižší úroveň za posledních 18 měsíců.
V odpoledních hodinách se dozvíme, jak se v dubnu vyvíjí spotřebitelská důvěra v USA. V březnu index instituce Conference Board poklesl ze 101,1 bodů na 92,2 bodů a v dubnu trh předpokládá další pokles na 88,0 bodů. Důvěra spotřebitelů ve Spojených státech se dále snižuje a plíživě roste strach z toho, co přinese budoucnost. Pesimističtější nálada spotřebitelů se promítne do nižších útrat, což se projeví na horším výkonu ekonomiky.
Během odpoledne dorazí ze Spojených států další údaj, a to JOLTS za měsíc březen, který bude věnován průzkumu volných pracovních míst a fluktuaci pracovních sil v USA. Průzkum JOLTS zveřejňuje Úřad pro statistiku práce (Bureau of Labor Statistics), je důležitým indikátorem zdraví amerického trhu práce a nabízí komplexnější pohled než jen míra nezaměstnanosti. Zohledňuje volná pracovní místa a dynamiku pohybu zaměstnanců. Vysoký počet pracovních míst může znamenat silnou poptávku po pracovní síle a může vést k růstu mezd, nebo na druhé straně může značit nedostatek kvalifikovaných pracovníků. V únoru dosáhl počet volných pracovních míst 7568 tisíc, trh počítá v březnu s odhadem 7500 tisíc.
Dalším zajímavým údajem ze Spojených států bude meziměsíční změna velkoobchodních zásob, která ukazuje procentuální změnu celkové hodnoty zboží, jenž v zásobách drží velkoobchodníci v daném měsíci v porovnání s předchozím měsícem. V únoru byla meziměsíční změna 0,3 %. Trh očekává, že zásoby v březnu vzrostou o 0,7 %. Vyšší zásoby mohou naznačovat, že obchodníci očekávají růst poptávky v budoucnu a chtějí se předzásobit. Může také značit, že poptávka po zboží je nižší, než se předpokládalo.
Pohled zpět:
Dnes ráno byl již publikován indikátor spotřebitelské důvěry v Německu dle průzkumu instituce GfK. V květnu trh předpokládal, že se spotřebitelská důvěra sníží na -25,8 bodů, avšak spotřebitelská důvěra se zlepšila, když index dosáhl výše -20,6 bodů. Indikátor spotřebitelské důvěry měří náladu německých spotřebitelů ohledně jejich očekávání budoucího ekonomického vývoje. Spotřebitelská důvěra se promítá do ochoty lidí utrácet. Současná hodnota ukazuje, že němečtí spotřebitelé jsou pesimističtí k budoucímu vývoji německé ekonomiky.
Americký index S&P 500 včera vzrostl o 0,064 %. Německý DAX získal 0,13 % a pražský PX poklesl o -1,16 %. Koruna posílila na 24,91 EUR/CZK.