Nabitý přelom dubna a května
Tento zkrácený pracovní týden bude nabitý velmi zajímavými ekonomickými údaji. Uprostřed týdne se dozvíme první odhady růstu HDP za první čtvrtletí napříč západním světem, které naznačí dynamiku světové ekonomiky v letošním roce.

Zároveň tyto údaje budou důležité pro centrální bankéře při jejich rozhodování o dalším nastavení měnových politik. Dále dorazí také nejnovější údaje o inflaci (HICP v Německu a eurozóně, PCE v USA) a také klíčové údaje z amerického trhu práce.
Dnešní ekonomický kalendář je prázdný, ale úterý nabídne celou řadu ekonomických dat. Zasedat bude Maďarská národní banka, která velmi pravděpodobně ani tentokrát úrokové sazby nesníží. Ze Spojených států amerických se dozvíme další vývoj spotřebitelské důvěry prostřednictvím indexu Conference Board a také první údaj z tamního trhu práce v rámci tohoto týdne, kterým bude počet otevřených pracovních pozic dle průzkumu JOLTS.
Středeční den přinese první odhady růstu HDP v letošním prvním čtvrtletí z České republiky, Německa, eurozóny i USA. V Německu bude zveřejněn úvodní odhad dubnové inflace, která by měla jak dle národní tak i evropské metodiky atakovat 2% hranici. Ve Spojených státech amerických budou publikovány výsledky březnové PCE inflace, osobních příjmů a výdajů a dále také dubnový průzkum ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru.
Ve čtvrtek je Svátek práce, pátek ale opět přinese interesantní údaje. Z České republiky to budou nejnovější údaje o indexu nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu (naše predikce 48,3, odhad trhu 48,0 a předchozí údaj 48,3 bodů) a také o plnění státního rozpočtu. Eurostat ukáže svůj úvodní odhad dubnové inflace, kdy podobně jako trh očekáváme pokles meziroční inflace z 2,2 % na 2,1 %, ale naopak v případě jádrové inflace mírný nárůst z 2,4 % na 2,5 %. Z USA dorazí hlavní údaje z tamního trhu práce. Podle mediánového odhadu analytiků míra nezaměstnanosti v dubnu stagnovala na úrovni 4,2 %, ale nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor přibylo výrazně méně (130 tis.) než v březnu (228 tis.).
Pohled zpět:
Minulý pátek přinesl finální výsledky dubnového průzkumu University of Michigan. Ty dopadly nakonec o něco lépe, než naznačovaly úvodní odhady. Index spotřebitelské důvěry dosáhl výše 52,2 bodů (původně 50,8 bodů), ale trend zhoršující se nálady mezi americkými domácnostmi pokračuje. K mírné revizi došlo i u krátkodobých inflačních očekávání (1 rok) na 6,5 % oproti původním 6,7 %. Mediánový odhad trhu dokonce očekával ještě nepatrný nárůst až na 6,8 %. Odhad inflačních očekávání na horizontu 5 až 10 let byl potvrzen (4,4 %).
Konec předchozího týdne byl pro akciové trhy úspěšným. Americký index S&P 500 si připsal více než 0,7 % a německý DAX dosáhl dokonce na zisk ve výši 0,8 %. Pražská burza sice mírně zaostala, ale zakončila páteční obchodování v plusu (0,3 %). Koruna začíná nový týden pod hranicí 25 EUR/CZK, kam posílila ve druhé polovině minulého týdne.