ECB nebrzdí, tento týden nabídne předstihové ukazatele
Nejzajímavějšími údaji po velikonočním týdnu budou indexy nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, které se dozvíme z Německa, eurozóny i Spojených států amerických, a to během středy.

Dnes Eurostat zveřejní, jak se vyvíjí zadlužení evropských zemí vůči HDP. Bude se jednat o první údaj za celý rok 2024. Odpoledne se pak dozvíme, jaká je nálada mezi spotřebiteli v rámci eurozóny.
Středa bude patřit zmíněnému indexu nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru. Ten v Evropě v posledních měsících rostl, ale tento trend se podle naší predikce v dubnu zastaví. Očekáváme snížení indexu v Německu z 48,3 až na 45,3 bodů (tržní odhad 47,8) a v eurozóně z 48,6 na 46,7 bodů (tržní odhad 47,5). V USA se index pohyboval v průběhu celého letošního roku nad klíčovou hranicí 50 bodů, ale trh předpovídá, že v dubnu dojde k jeho propadu pod zmíněnou úroveň.
Ve čtvrtek dorazí jediný údaj z české ekonomiky v rámci tohoto týdne, a tím bude konjunkturální průzkum. Z Německa se dozvíme, jak se vyvíjí nálada mezi podnikateli prostřednictvím průzkumu instituce Ifo. Zvláště v případě budoucích očekávání předpokládáme výraznější pokles nálady vzhledem k propuknuvší celní válce. V USA budou publikovány výsledky březnových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a také počet prodaných existujících domů.
Pátek nabídne pouze finální výsledky průzkumu University of Michigan, které by měly potvrdit zvyšující se skepsi mezi Američany zejména v důsledku nárůstu inflačních očekávání v krátkodobém (1 rok) i dlouhodobém (5-10 let) horizontu.
Pohled zpět:
Na konci minulého zkráceného pracovního týdne se konalo zasedání Evropské centrální banky. Bankovní rada rozhodla v souladu s očekáváním finančních trhů i analytiků snížit úrokové sazby o 25bb. Depozitní sazba tak s účinností od 23. dubna bude činit 2,25 %. ECB se obává o další vývoj evropské ekonomiky v souvislosti s celní válkou vyvolanou Donaldem Trumpem, přičemž se ve svém prohlášení odkazuje na rostoucí obchodní napětí a výjimečnou nejistotu. Zároveň podle nás zesílí dezinflační tendence, protože ekonomický růst bude tlumen a čínské zboží může ve vyšší míře putovat do Evropy. Očekáváme proto pokračující snižování úrokových sazeb ze strany ECB, a to konkrétně v červnu a září. Depozitní sazba by v takovém případě klesla na 1,75 %, přičemž finanční trhy nevylučují snížení až na 1,50 %.
Ze Spojených států amerických dorazily údaje z nemovitostního trhu. V březnu byla zahájena výstavba 1324 tis. nových domů, což znamená v meziměsíčním srovnání výrazný propad o více než 11 %. Stavebních povolení bylo v březnu vydáno 1482 tis., což je o necelá 2 % více než v únoru.
Akciové trhy hledaly minulý čtvrtek směr. Americký index S&P 500 nepatrně vzrostl (+0,1 %), zatímco německý DAX odepsal 0,5 %. Pražská burza si připsala necelých 0,4 %. Včera byla otevřená burza v USA a akciím se nedařilo, když americký index S&P 500 ztratil 2,4 %. Koruna začíná nový týden v blízkosti 25 EUR/CZK.