ECB obnovila cyklus snižování sazeb, další výhled je ale nejistý

Na závěr tohoto zajímavého týdne se nejprve dozvíme, jak se vyvíjel běžný účet platební bilance v České republice během července. Trh očekává záporné saldo ve výši -20,7 mld. Kč, které by bylo ale více než dvakrát nižší než v červnu (-48,3 mld. Kč). O hodinu později zveřejní Eurostat červencový výsledek průmyslové výroby v celé eurozóně.

ECB obnovila cyklus snižování sazeb, další výhled je ale nejistý
Martin Kron
Martin Kron

Oživení průmyslu se zatím ještě nedostavilo a ani tento výsledek nejspíše naději na obrat nepřinese. Trh stejně jako naše prognóza očekává meziměsíční snížení průmyslové produkce o 0,5 %, což by byl již čtvrtý měsíc v řadě, kdy by výroba v meziměsíčním srovnání poklesla.

V odpoledních hodinách budou publikovány předběžné závěry průzkumu University of Michigan za měsíc září. V případě spotřebitelské důvěry, která se ve druhém čtvrtletí znatelně snížila, se zdá, že dochází ke stabilizaci na stávající úrovni. Trh očekává nepatrné zvýšení indexu z 67,9 na 68,4 bodů. Co se týká inflačních očekávání, ta na horizontu jednoho roku by mohla poklesnout z 2,8 % na 2,7 % a ta dlouhododobá (5-10 let) by mohla zůstat na stávajících 3 %.

Reklama

Pohled zpět:              

Včerejší zasedání Evropské centrální banky vyústilo v očekávaný výstup. Bankovní rada obnovila cyklus uvolňování měnové politiky, když snížila depozitní sazbu z 3,75 % na 3,50 %. Zároveň s platností od 18. září dojde k zúžení koridoru mezi depozitní a hlavní sazbou pro refinanční operace z 50 na 15bb. Hlavní sazba tak poklesne ze 4,25 % až na 3,65 %. Je ovšem otázkou, jak budou dále postupovat centrální bankéři ve Frankfurtu, když ani prezidentka Christine Lagarde na následné tiskové konferenci nevyslala jakýkoli signál. Na druhé straně z jejího vyjádření, že dezinflační proces je pozvolný a očekavné snížení inflace v září je pouze dočasné, nahrává našemu scénáři, že si v říjnu bankovní rada opět vybere pauzu a ponechá sazby nezměněné. Další snížení sazeb předpokládáme až v prosinci. Bude ovšem záležet na příchozích datech, což jako obvykle Christine Lagarde neopomněla zmínit. Byla představena také nová makroekonomická predikce ECB, kdy oproti červnové verzi byl pro všechny roky (2024-2026) snížen předpokládaný růst HDP o 0,1 p.b. Došlo k relativně významné revizi odhadu inflace, kdy se očekává její průměrná meziroční míra pro tento rok ve výši 2,5 % (původně 2,3 %) a jádrová inflace ve výši 2,9 % (původně 2,6 %). Rovněž pro příští rok byl navýšen odhad celkové inflace z 2,0 % na 2,2 % i její jádrové složky z 2,1 % na 2,3 %. To podporuje náš předpoklad opatrného příštupu ze strany ECB.

Reklama

Ve Spojených státech amerických byly zveřejněny ceny výrobců v srpnu. Meziměsíční dynamika byla rychlejší než v červenci a překonala i predikce trhu. V meziročním srovnání naopak byl výsledek zcela v souladu s očekáváním trhu, když došlo k poklesu celkového indexu PPI z 2,2 % na 1,7 %, jádrová složka mírně stoupla z 2,3 % na 2,4 %. Počet nově podaných i pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti mírně vzrostl oproti minulému týdnu.

Čtvrteční den byl pro akciové trhy úspěšným, když si americký index S&P 500 připsal téměř 0,8 % a německý DAX dokonce více než 1 %. Nezaostával ani pražský PX se ziskem 0,8 %. Koruna vzhledem k očekávanému výsledku zasedání ECB zůstala klidná a nadále se pohybuje okolo 25,10 EUR/CZK.

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama