Ekonomický růst ve třetím kvartále bude různorodý napříč světem
Nový týden, navzdory jeho zkrácené délce vzhledem k včerejšímu státnímu svátku, bude nabitý zásadními ekonomickými daty. Nejsledovanějšími ukazateli budou předběžné odhady HDP, které vycházejí u nás, ve státech eurozóny i ve Spojených státech.
V případě sousedního Německa by se mohly potvrdit obavy, že jeho ekonomika prochází recesí, jelikož náš i tržní odhad počítá již s druhým poklesem HDP v řadě. V celé eurozóně však očekáváme zachování růstu ve výši 0,2 % k/k. Tuzemské ekonomiky by se mohlo týkat mírné zlepšení, kdy očekáváme růst ve výši 0,5 % k/k (vs 0,4 % k/k v Q2). V USA se pak očekává růst ve stejném tempu jako v předchozím kvartále, tedy o 3 % k/k (v anualizovaném vyjádření).
Dnes byl již před pár okamžiky zveřejněn průzkum spotřebitelské důvěry GfK v Německu, která nad očekávání vzrostla (-18,3 vs odhad -20,5), a pokračuje tak v pozvolné růstové tendenci. Odpoledne dorazí průzkum spotřebitelské důvěry i z USA, kde se očekává také mírné zlepšení. Zároveň však bude zveřejněna statistika otevřených pracovních míst JOLTS, jejichž počet by měl ke konci září zůstat téměř beze změny.
Ve středu budou zveřejněny zmíněné odhady HDP ve třetím kvartále. V případě české ekonomiky očekáváme růst o 0,5 % k/k, což by v meziročním vyjádření znamenalo zrychlení z 0,4 % na 1,5 %. V případě Německa by již druhý očekávaný mezikvartální pokles o 0,1 % tentokrát znamenal nižší hodnotu hospodářského produktu i na meziroční úrovni (po očištění), a to o 0,3 %. Horší stav německé ekonomiky by měl být reflektován i na trhu práce, kde trh očekává mírný růst nezaměstnanosti (odhad 6,1 % vs 6,0 % v září), poměrně příznivá by měla zůstat alespoň inflace (odhad HICP 2,1 % r/r). Ekonomická situace v celé eurozóně je o něco slibnější, očekáváný růst HDP o 0,2 % k/k by podle odhadů měl znamenat zlepšení na meziroční úrovni z 0,6 % na 0,7-0,8 %. Uspokojivá čísla by měla přinést i ekonomika USA (odhad anualizovaného růstu o 3 %), ačkoli náladu může zhoršit výsledek zaměstnanosti v soukromém sektoru, kde trh očekává zpomalení růstu zaměstnaných.
Čtvrtek otevřou čísla za německý maloobchod, kde by podle odhadů mělo v září dojít k poklesu tržeb o 0,5 % m/m. Příznivá by měla zůstat inflace v eurozóně, kde naše i tržní prognóza očekává růst cen o 1,9 % r/r (1,7 % v září). Zároveň bude zveřejněna i aktuální nezaměstnanost, která by měla v eurozóně zůstat beze změny na historicky nejnižší hodnotě 6,4 %. Z USA dorazí také data o inflaci, konkrétně půjde o cenový index PCE, který by měl v meziročním vyjádření v září klesnout téměř na dosah inflačního cíle (odhad 2,1 % vs 2,2 % v srpnu). Zároveň se dozvíme více i o situaci amerických spotřebitelů skrze aktuální statistiky osobních příjmů a výdajů.
V pátek týden uzavře index nákupních manažerů v ČR, kde očekáváme pokračovaní negativních podmínek (náš odhad 46,7 vs 46 v září). V odpoledních hodinách bude zveřejněna bilance hospodaření vlády ke konci září. V neposlední řadě pak dorazí široce očekávaný report o zaměstnanosti v USA, kde by mělo nadějné výsledky za září tentokrát vystřídat výrazné ochlazení růstu zaměstnanosti, ačkoli míra nezaměstnanosti (4,1 %) i meziroční růst mezd zřejmě zůstanou beze změny. Skrze index PMI dle ISM se poté dozvíme ještě i o kondici amerického zpracovatelského průmyslu, která by se měla opět zhoršit.
Pohled zpět:
Minulý pátek vysvitl paprsek naděje pro podnikatele v Německu, když průzkum institutu Ifo přinesl překvapivé zlepšení hodnocení aktuální i budoucí situace. Celkový sentiment tak vzrostl z 85,4 až na 86,5 bodů (vs odhad 85,6 bodů). Nad očekávání dobré zprávy přišly i z USA, kde sice klesly objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (-0,8 % m/m), finální spotřebitelská důvěra University of Michigan však byla zvýšena z 68,9 až na 70,5 bodů.
Akciové trhy se včera pohybovaly převážně v plusových hodnotách, americký index S&P 500 porostl o 0,27 %, německý DAX si včera připsal 0,35 %. Pražská burza byla ve státní svátek zavřená, zmíníme tak výkonnost za minulý týden, kdy v souhrnu porostla o 1,25 %. Koruna po úspěšném pátku, kdy posílila až pod úroveň 25,20 EUR/CZK, opět s rostoucím napětím ve světě výrazně oslabila a nyní se obchoduje kolem 25,37 EUR/CZK.