FED snížil navrhované zvýšení kapitálových požadavků pro největší americké banky
A to o více než polovinu po odporu ze strany sektoru a politiků. Michael Barr, vrchní regulátor Fedu v úterý oznámil revidovaný plán, který by největším věřitelům uložil zvýšení kapitálových požadavků o 9 %, což je méně než 19 % navrhovaných loni v létě.
Revidovaná pravidla jsou významným vítězstvím pro největší banky, které proti návrhu vedly lobbistickou kampaň. Kampaň argumentovala například tím, že zvýšená kapitálová pravidla omezí poskytování úvěrů, poškodí ekonomiku a zasáhnou menšinové komunity. To je rána pro Barra, který doufal že reforem využije k řešení přetrvávající slabiny amerického finančního systému (viz pád SVB).
Návrh z loňského léta se týkal bank s aktivy ve výši 100 miliard USD a více. Nyní se naprostá většina pravidel již nevztahuje na ty, které mají méně než 250 miliard dolarů. Obě přední americké politické strany předchozí návrhy kritizovaly. Tim Scott, hlavní republikán v bankovním výboru Senátu, uvedl, že by vytlačily „další peníze na okraj největší ekonomiky planety a z rukou lidí, kteří si poprvé pořizují bydlení, majitelů firem a lidí, kteří se snaží dosáhnout amerického snu“. Akcie amerických bank na tyto zprávy ale reagují mírným výprodejem.
Akcie banky JPMorgan Chase klesly až o 8 % poté, co provozní ředitel Daniel Pinto v úterý zmírnil očekávání ohledně úrokových výnosů. Uvedl, že prognózy Wall Streetu čistého úrokového výnosu, tedy rozdílu mezi tím, co banka vydělá na úvěrech a vyplatí na vkladech, jsou příliš optimistické. „Očekávání NII jsou trochu příliš vysoká,“ řekl Pinto, aniž by uvedl revidovaný odhad. „Příští rok bude o něco náročnější.“ Tato zpráva plně vykompenzovala jakékoli pozitivní dopady regulatorního vítezství bank nad Fedem a celý sektor amerických bank se ponořil do červených čísel.
Ropa v úterý obnovila klesající trend a propadla se o více než 3 % poté, co ropná aliance OPEC snížila odhad růstu poptávky v letech 2024 a 2025. West Texas Intermediate se v úterý propadla o více než 3 % a pohybovala se poblíž 66 dolarů za barel. OPEC ve své měsíční zprávě uvedl, že v roce 2024 očekává růst poptávky po ropě o zhruba 2,0 milionu barelů denně, což je o 80 000 barelů méně než předchozí odhad. Ropná aliance rovněž mírně snížila svůj odhad růstu v roce 2025. Jedním z hlavních faktorů revize směrem dolů byla Čína, která se potýká s hospodářskými potížemi. V rámci energetické transformace se také stále více orientuje na zemní plyn, který je levnější a považovaný za čistší zdroj, než ropa.