Inflace v eurozóně navrací víru v uvolněnější politiku ECB
Dnes nás čeká série zahraničních dat, z nichž první již dorazila z Německa v podobě průmyslových objednávek. Ačkoli tento údaj sám o sobě není až tak zásadní, může být určitým indikátorem situace v celém průmyslu, jehož výrobní data dorazí ve čtvrtek.
Dnešní údaj o objednávkách však investorům mnoho optimismu nepřináší, když se za listopad nepotvrdila ani meziměsíční stagnace a došlo k překvapivému propadu až o 5,4 % (vs -1,5 % m/m v říjnu). Spolu s tímto údajem byl zároveň zveřejněn výsledek maloobchodních tržeb, jejichž objem také poklesl (-0,6 % m/m), ačkoli meziroční růst zůstává kladný (2,5 % vs revidovaných 5,1 % r/r v říjnu) srovnání.
Z eurozóny během dopoledne dorazí výsledky výrobní inflace v listopadu, kdy očekáváme, že v meziměsíčním srovnání došlo k růstu cen výrobců dosud nejrychlejším tempem v rámci roku 2024. Oproti říjnu, kdy ceny vzrostly o 0,4 % m/m, očekáváme zrychlení až na 1,1 % m/m, tažené mimo jiné cenami energií. V meziročním srovnání by tak došlo ke zmírnění cenového poklesu na -1,7 % (vs -3,2 % r/r v říjnu). Spolu s tímto údajem bude zveřejněna také finální spotřebitelská důvěra za prosinec, změna se však nečeká.
Spojené státy pak nabídnou dva zajímavé údaje, tím prvním bude pohled na zaměstnanost v soukromém sektoru skrze statistiky ADP, které naznačí, jaká dynamika převažovala na americkém trhu práce během prosince. Trh očekává růst pracovních míst v podobném tempu jako v listopadu (odhad 140 tis. vs 146 tis. v listopadu). Ve večerních hodinách bude zveřejněn ještě zápis z prosincového zasedání Fedu, na kterém byly referenčních úrokové sazby sníženy o 25 bb (akt. cílová sazba federálních fondů činí 4,5 %).
Pohled zpět:
Včerejší den poskytl nejprve statistiku bilance zahraničního obchodu ČR, která pozitivně překvapila nás i trh a skončila v listopadu s aktivním saldem ve výši 23,6 mld. Kč (vs tržní odhad 18,6 mld. Kč). Oproti předchozímu měsíci jde o zlepšení (+13 mld. Kč v říjnu), celkově od začátku roku 2024 pak dokonce přebytek přesahuje 200 mld. Kč. Pozitivní výsledek byl dán zejména silným příspěvkem automobilového průmyslu, který však do budoucna bude čelit výzvám spojeným se změnami globálních trendů v automotive. Rok 2025 bude navíc pro české vývozce náročný i vzhledem k hrozícím celním válkám, přesto však očekáváme, že exportní charakter si tuzemská ekonomika udrží i v následujících letech.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5387
Zásadní událostí pro investory na Starém kontinentu bylo zveřejnění inflace v eurozóně za loňský prosinec, která v souladu s očekáváním analytiků zrychlila z 2,2 na 2,4 % meziročně. Jádrová inflace zůstala na úrovni 2,7 % r/r. Meziměsíčně ceny vrostly o 0,5 % (vs -0,6 % m/m v listopadu). Zároveň míra nezaměstnanosti v prosinci zůstala beze změny (6,3 %). Euro na včerejší data reagovalo mírným oslabením, když inflační dynamika zmírnila nejistotu investorů ohledně očekávaného snižování sazeb ECB.
Ze Spojených států jsme včera získali dva nové údaje, tím prvním byl počet volných pracovních míst JOLTS, který se v listopadu překvapivě zvýšil až na 8,1 mil. (vs 7,8 mil. v říjnu). V případě prosincového výsledku PMI ve službách dle ISM došlo také ke zlepšení (54,1 bodů vs 52,1 v listopadu).
Akciové trhy ve Spojených státech navzdory příznivým ekonomickým výsledkům poklesly pohledem indexu S&P 500 o 1,11 %. Naopak v Evropě byla výkonnost pozitivní, když německý DAX posílil o 0,62 %, pražský index PX přidal v obdobné míře (+0,61 %). Koruna se pohybuje mírně pod úrovní 25,15 EUR/CZK.