Inflace v eurozóně poklesla méně, než se očekávalo

Ekonomický kalendář je dnes vesměs prázdný, když jediným údajem dne bude výše nezaměstnanosti na začátku nového roku v eurozóně. Ta v listopadu dosáhla historického minima, když poklesla až na 6,2 %. V prosinci se mírně zvýšila na 6,3 % a očekáváme, že stagnovala i v prvním měsíci letošního roku.

Inflace v eurozóně poklesla méně, než se očekávalo
Martin Kron
Martin Kron

Mediánový odhad je totožný. V rámci Evropské unie je na tom v tomto ohledu nejhůře Španělsko, jež čelí dvojciferné nezaměstnanosti. Na druhé straně její míra se postupně snižuje, když v září minulého roku činila 11,1 % a na konci roku poklesla na 10,6 %. Problém ovšem zůstává zejména u lidí do 25 let, kde se nezaměstnanost pohybuje okolo 25 %. Další země s vysokou nezaměstnaností jsou Řecko (9,4 %), Finsko (8,6 %) a Švédsko (8,5 %). Na druhém konci břehu je Česká republika s nejnižší nezaměstnaností ve výši 2,6 %. Následují Polsko a Malta shodně se 3 %.

Pohled zpět:

Nový týden otevřel výsledek PMI českého zpracovatelského průmyslu. Index se zvýšil z 46,6 na 47,7 bodů, a dosahuje tak nejvyšší úrovně od června 2022. Nicméně provozní podmínky nejsou v tomto klíčovém odvětí pro českou ekonomiku ani zdaleka ideální, když stále ještě klesá výroba i počet nových zakázek především ze strany hlavních obchodních partnerů. Je ovšem třeba podotknout, že pokles nových zakázek byl nejmenší od dubna 2022, firmy evidovaly rostoucí zájem o své výrobky ze strany stávajících zákazníků. To je jedním z důvodů optimismu mezi firmami, který zatím nezastínily ani obavy z možných celních opatření na evropské zboží ze strany USA.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5455

Reklama

Meziroční inflace v eurozóně se v únoru podle předběžného odhadu Eurostatu snížila z 2,5 % na 2,4 %, přestože trh předpokládal ještě rychlejší pokles (2,3 %). Stejné hodnocení platí i pro jádrovou inflaci, která taktéž poklesla jen o 0,1 p.b. z 2,7 % na 2,6 %, ačkoli mediánový odhad činil 2,5 %. Nicméně i přes mírně vyšší výsledek inflace finanční trhy nemění svá očekávání, že na čtvrtečním zasedání bankovní rada ECB opět sníží úrokové sazby v rozsahu 25bb.

Odpoledne zveřejnilo Ministerstvo financí, že během prvních dvou měsíců letošního roku deficit státního rozpočtu dosáhl výše 68,6 mld. Kč. To je zhruba o třetinu nižší schodek než za první dva měsíce loňského roku. Nicméně to zatím neznamená, že schválený rozpočet bude dodržen či dokonce skončí výrazně pod plánem. Rozpočet se nevyvíjí lineárně a hospodářský růst čelí významným rizikům směrem níže, což by se projevilo negativně zejména příjmech. Zároveň se bude nutné zabývat otázkou potřeby financování obranných výdajů v dalších letech.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5457

Reklama

Ze Spojených států amerických dorazil výsledek ISM pro zpracovatelský průmysl, který se drží druhý měsíc v řadě nad 50ti bodovou hranicí. Nicméně výrazně poklesly subindexy pro nové objednávky a zaměstnanost, ale v případě prodejních cen došlo k znatelnému nárůstu. Inflační tlaky tak mohou ve vyšší míře prosakovat do ekonomiky i z nabídkové strany. Ty mohou navíc ještě zesílit, pokud Donald Trump uvalí vysoká cla na dovozní zboží.

Na geopolitické scéně byla včera v Rakousku sestavena nová vláda po více než 5 měsících vyjednávání. Ta bude mít před sebou hodně práce, protože tamní ekonomice se v posledních letech nedaří. Evropská komise uvažuje o úpravě systému dodržování emisních cílů pro automobilky, jejichž plnění by se mělo vykazovat za tříleté období (původně každý rok), díky čemuž by automobilky získaly více času k přizpůsobení v průběhu času.

Americký index S&P 500 zaznamenal další významnou ztrátu (-1,8 %), naopak evropským akciím se dařilo. Německý DAX si připsal 2,6 % a pražský PX 0,9 %. Koruna posílila zpět blíže k hranici 25 EUR/CZK.

Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama