Inflace zůstává zkrocená
V srpnu si hlouběji do kapsy sáhli milovníci neřestí, když zdražily lihoviny o 5,0 procenta, pivo o 4,4 procenta a tabákové výrobky o 6,5 procenta. Naopak ušetřili motoristé, kteří tankovali nejlevnější benzín od letošního ledna a nejlevnější naftu od července loňského roku.
Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v srpnu na úroveň 2,2 procenta, což byla stejná úroveň jako v červenci. Inflace se pohybuje lehce nad svým cílem, ale udržuje se bezpečně ve svém tolerančním pásmu. To umožňuje, aby Česká národní banka dál pokračovala v postupném snižování úrokových sazeb, což podpoří ekonomický růst v příštím roce.
Ceny zboží jsou pod kontrolou a ve svém úhrnu se zvýšily pouze o 0,5 procenta. Nadále jsou identifikovány problémy u cen služeb, které se ve svém úhrnu zvýšily o 5,0 procenta. Například ceny stravovacích služeb vzrostly o 6,8 procenta a ceny ubytovacích služeb o 8,5 procenta. Výrazně se zvyšují i ceny vodného o 10,9 procenta, stočného o 13,4 procenta, elektřiny o 8,2 procenta či tepla a teplé vody o 5,8 procenta.
Podle údajů Eurostatu docházelo v období od prosince 2023 do července 2024 k nejrychlejšímu poklesu cen potravin ze všech zemí Evropské unie v České republice. Údaje Českého statistického úřadu však naznačují, že poklesu cen potravin na našem trhu dochází dech. Například cena mouky byla ještě v červnu meziročně levnější o 20,9 procenta. V červenci už sleva dosahovala pouze úrovně 15,4 procenta a v srpnu došlo k dalšímu snížení slevy na 10,6 procenta. Podobný vývoj byl zaznamenán i u dalších položek.
Horší je situace u ceny másla, která zrychlila svůj meziroční růst z červnových 11,5 procenta na červencových 15,2 procenta a srpnových 22,4 procenta. Podobný vývoj byl zaznamenán i u čokoládových výrobků či nealkoholických nápojů. Celkově ceny potravin sice dál působí na snižování cenové hladiny, ale toto působení má stále mírnější efekt.