Klesne počet titulů obchodovaných na pražské burze?
Níže uvádíme článek poskytnutý do pravidelné ankety BIG Expert:
Níže uvádíme článek poskytnutý do pravidelné ankety BIG Expert:
Pražská burza se v těchto dnech dostala nejníže od června 2013, když zároveň zaznamenává vůbec nejnegativnější úvod roku od finanční krize. Od Silvestra ztrácí přes 10 %. Globální výprodeje se domácímu trhu nevyhnuly, když dle všeho prodejní přetlak přichází primárně nejspíše od velkých zahraničních hráčů.
Na trh se v současnosti dostávají údaje o vývoji pozic investičních skupin z posledního kvartálu roku 2015. Právě ty naznačují, že již ke konci loňského roku prodejní přetlak přicházel od americké skupiny Vanguard či v podstatně menším měřítku také od největšího světového hráče BlackRock.
Těžko v Praze hledat titul, který by letos nesvítil „červeně“. Výjimkou překvapivě akcie PLG, které po skončení povinné nabídky odkupu ze strany majoritního akcionáře rázem zamířily o pár korun výše. Že bychom se dočkali dalšího odchodu titulu z BCPP, resp. vytěsnění minorit? Uvidíme, jaká čísla vlastnictví představí Lapasan po vypořádání odkupu, případně právě své další kroky.
Trh jinak stahují především všechny 4 hlavní emise, kde menší jednociferné ztráty drží jen tradičně konzervativnější KB. Již v loňském roce byl hlavním negativním článkem ČEZ, kde doufejme, nyní již jen eskaluje a kulminuje prodejní panika. Podíváme-li se o 11let nazpět, můžeme právě i současnou hladinu 380 Kč považovat za velmi výraznou technickou hranici. Strach vyvolávají akvizice a pokračující pokles cen elektřiny na nová minima, která se letos mnohem více začala chovat v návaznosti na vývoj cen ropy. U té se snad dočkáme v roce většího nádechu a tedy pozitivního vlivu na elektřinu. Vzhledem i k předprodejům elektřiny by současný vývoj pro ČEZ měl mít hospodářsky omezenější dopad. Stále je zde navíc realistická vidina letošní dividendy 40 Kč, tzn. dividendový výnos přesahující již 10 %. Takové úrovně v posledních letech na BCPP nabízely jen akcie O2 C.R. Ty jsou v současnosti držákem, ať už díky očekávanému odkupu vlastních akcií, či zpětnému přítoku peněz z vytěsnění od akcionářů CETIN.
Zatímco ERSTE dělá jen další vlnu, druhý rakouský titul VIG marně hledá dno. Překvapivě neudržel 4letá minima u hranice 24 EUR (cca 650 Kč) a hodnotově míří dále neuvěřitelně níže do dob krize z přelomu let 2008/09. S nadějí jen vyhlížet v příštím týdnu reportované výsledky společně s komentářem nového šéfa o budoucím směrování firmy a rozhřešení letos nejasné dividendy.
Indexově burza propadla k výrazné technické hranici 850 bodů, kde v minulých letech vždy našla podporu. Věřím, že se tak stane znovu, když by hlavní tituly měly zaznamenávat ospravedlnitelnější cenové úrovně.