Komerční bance klesl v pololetí zisk o více než pětinu

Čistý zisk Komerční banky klesl v prvním pololetí meziročně o 21,5 procenta na 6,34 miliardy korun. Provozní zisk se ve stejném období snížil o 5,9 procenta na 8,47 miliardy Kč. Banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, dnes neauditované konsolidované výsledky zveřejnila na svém webu.

Komerční bance klesl v pololetí zisk o více než pětinu
 Redakce
Redakce

"Pokles čistého zisku byl ovlivněn tvorbou rezerv na úvěrové riziko v letošním prvním pololetí, zatímco v prvním pololetí předchozího roku jsme kreditní rezervy rozpouštěli," uvedl k hospodářským výsledkům generální ředitel banky Jan Juchelka. Dodal, že KB zaznamenala výrazný růst počtu klientů. Jejich počet stoupl meziročně o 47.000 na více než 1,7 milionu.

Úvěry klientům KB narostly v prvním pololetí o 3,7 procenta na 824,1 miliardy korun. Vklady klientů stouply meziročně o 6,5 procenta na 1,06 bilionu. Meziročně rostly především spořicí účty a termínované vklady.

Reklama

Celkové provozní výnosy KB se v prvním pololetí meziročně snížily o tři procenta na 17,5 miliardy korun. Čisté úrokové výnosy poklesly o 2,9 procenta na 12,43 miliardy Kč, navzdory nárůstu objemu úvěrů i vkladů. "Úrokové výnosy byly v prvním pololetí pod tlakem, převážně proto, že konkurence na trhu vkladů zůstávala silná a poptávka po investičních úvěrech je obecně již nějaký čas utlumená," uvedl Juchelka.

Čistý výnos z poplatků a provizí se bance v prvním pololetí naopak zvýšil, a to skoro o sedm procent na 3,26 miliardy Kč. Čistý zisk z finančních operací meziročně poklesl z velmi silného výsledku první poloviny minulého roku o 17,8 procenta na 1,7 miliardy korun.

Reklama

Provozní náklady bance klesly o 0,2 procenta na 9,1 miliardy Kč. Průměrný počet zaměstnanců se snížil o 0,3 procenta na 7523 lidí.

"Výsledky banky tentokrát skončily pod odhady. Finanční dům vygeneroval slabší celkové výnosy i zisk," řekl ČTK portfolio manažer Cyrrusu Tomáš Pfeiler. To podle něj souvisí s pomalejší produkcí nových úvěrů. Čistá úroková marže se meziročně taktéž ztenčila. Akcie finančního domu ztrácí po zveřejnění výsledků 1,3 procenta, dodal.

Nižší čisté provozní výnosy byly dány nižším příjmem z dividend, ale především poklesem čistých úrokových výnosů, doplnil analytik XTB Tomáš Cverna. I když průměrné náklady na vklady díky snižování sazeb České národní banky podle něj klesly, Komerční bance se významně snížila čistá úroková marže. To bylo dáno na straně vkladů tržním vlivem a zrušením úročení povinných minimálních rezerv, což marže na úvěrech nevykompenzovala, vysvětlil.

Ostatním velkým bankám v Česku, které již zveřejnily pololetní hospodářské výsledky, zisk většinou meziročně stoupl. Raiffeisenbank se zvýšil o 28,1 procenta na 3,04 miliardy korun a Monetě o 9,1 procenta na 2,7 miliardy Kč. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala za prvních šest měsíců letošního roku čistý zisk 221 milionů eur (5,6 miliardy Kč), stejně jako před rokem.

Čistý zisk francouzské finanční skupiny Société Générale ve druhém čtvrtletí vzrostl téměř o 24 procent na 1,11 miliardy eur (28,2 miliardy Kč). Výsledky překonaly očekávání analytiků, hlavně díky obchodům s akciemi. Société Générale je třetí největší veřejně obchodovanou bankou ve Francii.

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama