Míra inflace v EU v srpnu klesla na 2,4 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v srpnu zpomalil na 2,4 procenta z červencového tempa 2,8 procenta. Informoval o tom dnes evropský statistický úřad Eurostat. V České republice inflace podle Eurostatu rovněž klesla na 2,4 procenta z červencových 2,5 procenta.

Míra inflace v EU v srpnu klesla na 2,4 procenta
 Redakce
Redakce

Eurostat používá údaje harmonizované s metodikou výpočtu EU, které se liší od výpočtu Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Eurostat rovněž potvrdil svůj rychlý odhad z konce minulého měsíce, podle kterého meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v srpnu zpomalil na 2,2 procenta z červencových 2,6 procenta. Inflace v zemích používajících euro tak stále zůstává nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ještě před rokem byla míra inflace v eurozóně 5,2 procenta.

Reklama

V rámci EU se v srpnu s nejvyšší inflací potýkalo Rumunsko (5,3 procenta), Belgie (4,3 procenta) a Polsko (4,0 procenta). Nejnižší byla naopak inflace v Litvě (0,8 procenta), Lotyšsku (0,9 procenta) a Irsku, Slovinsku a Finsku (1,1 procenta).

Meziroční míra inflace se v srpnu oproti červenci snížila ve 20 členských státech EU, zůstala stejná v jedné zemi a zvýšila se v šesti státech, upozornil Eurostat.

ECB předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci v eurozóně pod kontrolu, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Od té doby držela svou základní úrokovou sazbu na 4,50 procenta, až letos na začátku června se Rada guvernérů podle očekávání rozhodla snížit úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Základní sazba se tak dostala na 4,25 procenta. V červenci ECB ponechala úroky beze změny, před pár dny ale dále snížila základní úrokovou sazbu o 0,6 procentního bodu na 3,65 procenta.

Více o ekonomika evropa česko

Redakce
 Redakce

Redakce serveru Investice.cz je tvořena týmem odborníků na ekonomická témata, kteří mají dlouholeté zkušenosti v oboru a hluboké znalosti finančních trhů, investic a ekonomiky. Každý z autorů přispívajících na portál je profesionál s bohatou praxí, který kromě odbornosti v daném oboru často disponuje i širokými publikačními a žurnalistickými zkušenostmi. Interní tým redakce doplňují externí přispěvatelé, kteří přinášejí do obsahu portálu své unikátní perspektivy a aktuální pohledy na různá ekonomická témata. Cílem redakce je poskytovat čtenářům relevantní, odborný a aktuální obsah, který jim pomůže lépe se orientovat ve světě financí, sledovat nejnovější trendy a rozumět komplexním ekonomickým otázkám.

Další články autora
Zdroj: ČTK
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama