Nižší růst mezd v eurozóně, důvěra spotřebitelů v USA na ústupu
Již dnes ráno bylo zveřejněno, jak se vyvíjí spotřebitelská důvěra v Německu dle průzkumu instituce GfK. Pesimismus německých domácností během minulého roku pomalu ustupoval, ale v prosinci se opět zvýšil a od té doby došlo jen k nepatrnému zmírnění negativních nálad.

To ale nepotvrdil aktuální výsledek, kdy se index propadl z -22,6 na -24,7 bodů. Odhad trhu přitom očekával mírné zlepšení (-21,6 bodů).
Ekonomický kalendář je vesměs prázdný, když dorazí pouze dílčí údaje z amerického nemovitostního trhu. Nejprve to bude počet prodaných nových domů. Trh očekává, že se takových domů prodalo v prvním měsíci letošního roku 680 tis., což by byl mírně nižší počet než na konci minulého roku (698 tis.). Dozvíme se také finální počet vydaných stavebních povolení během měsíce ledna.
Pohled zpět:
Dynamika tuzemských cen v průmyslu skončila výrazně pod odhady trhu. V meziměsíčním vyjádření došlo k nárůstu pouze o 0,2 % a meziročně jen o 0,5 %. V obou srovnáních hrál důležitou roli pokles cen elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, kde se projevuje zejména pokles komoditní složky, ať už v případě elektrické energie nebo zemního plynu. Na druhé straně ceny v zemědělství mají rostoucí tendenci, což se pravděpodobně promítne na vyšších cenách potravin. Právě jejich další růst vnímáme jako hlavní proinflační riziko, a také proto nepředpokládáme dosažení 2% inflačního cíle ani v letošním roce.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5448
Maďarská centrální banka v souladu s očekáváními ponechala na svém včerejším zasedání opět úrokové sazby nezměněny. Základní sazba tak zůstává na úrovni 6,50 %. Přestože forint za poslední měsíc posílil o zhruba 1,6 %, významný nárůst inflace na začátku letošního roku nedovolil bankovní radě obnovit cyklus snižování sazeb. A nepředpokládáme, že k němu v letošním roce vůbec dojde.
Indikátor vyjednaných mezd v eurozóně z dílny ECB ukázal, že mzdové tlaky jsou na ústupu. Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku vzrostly mzdy o 4,1 %, a jejich tempo tak oproti 3. kvartálu zpomalilo (5,4 %). Představitelé ECB očekávají, že růst mezd by měl dál zvolňovat, díky čemuž by měl pokračovat dezinflační vývoj i v oblasti služeb. Nižší inflační tlaky i v této oblasti by měly přispět k dosažení 2% cíle v brzké době, i proto očekáváme, že bankovní rada ECB na zasedání v příštím týdnu opět sníží sazby v rozsahu 25bb.
Spotřebitelská důvěra Conference Board se v únoru snížila z revidovaných 105,3 na 98,3 bodů. Jedná se o největší pokles od srpna 2021 především ve spojitosti s obavami o budoucí vývoj ekonomiky. Nejistota hospodářské politiky Donalda Trumpa tak doléhá na domácnosti, které mají obavy z podmínek na pracovním trhu, z výše svých příjmů, ale také jejich větší část očekává recesi v příštím roce. Zároveň domácnosti i podniky přes počáteční nadšení ze znovuzvolení Donalda Trumpa nyní více vnímají obavy z opětovného návratu inflace i díky možnému uvalení dovozních cel ze strany USA.
Americký index S&P 500 druhý den po sobě odepsal 0,5 %. Německý DAX přišel o 0,1 % ze svého hodnoty, naopak pražská burza se pyšnila ziskem ve výši 0,6 %. Koruna se veze na pozitivní vlně, když prolomila hranici 25 EUR/CZK a již atakuje úroveň 24,90 EUR/CZK.