Potvrdí se růst české ekonomiky v minulém roce?
Závěr prvního týdne nového roku bude patřit datům z tuzemské ekonomiky, která již za okamžik ukáže, zda ve třetím kvartále 2024 porostla v souladu s předchozími odhady. Podle předchozího revidovaného odhadu ČSÚ mělo české hospodářství mezičtvrtletně vzrůst o 0,4 %, což v meziročním srovnání značilo růst reálné hodnoty ekonomické produkce o 1,3 %.
Dnešní odhad bude finálním údajem, přičemž změna se neočekává. Odpoledne dorazí data ohledně hospodaření vládních institucí prostřednictvím plnění státního rozpočtu ke konci prosince. Ministerstvo financí v nové zprávě odhalí, zda byl plánovaný schodek ve výši 282 mld. Kč ke konci roku dodržen. Pohled na listopadové plnění rozpočtu hovoří spíše ve prospěch udržení deficitního plánu, prostor pro pozitivní překvapení je však omezený.
Z Německa dnes dorazí data o podílu nezaměstnaných v prosinci, který by měl vzrůst z 6,1 na 6,2 %. Nezaměstnanost v Německu roste od počátku roku 2022 a nyní se již pomalu přibližuje zpět k 9letému maximu dosaženému po propuknutí pandemie Covid-19 na jaře 2020. To jen podtrhuje ekonomické výzvy pro tohoto nejsilnějšího člena eurozóny, který je bude s obtížemi překonávat zřejmě i novém roce.
Ve Spojených státech se pozornost investorů napřáhne k průmyslovému sektoru, zejména k části zpracovatelského průmyslu, jehož kondici předznamená široce sledovaný index ISM. Dle tržních odhadů by měl v prosinci zůstat na stejné hodnotě jako v listopadu, tedy 48,4 bodů, což by však značilo mírné zhoršení podmínek. Nejistota mezi průmyslovými výrobci by měla přetrvat i s ohledem na hrozící celní války a možné ztížení importu některých vstupů do výroby.
Pohled zpět:
První pracovní den nového roku otevřel tuzemský výsledek PMI ve zpracovatelském průmyslu za prosinec, který však přinesl značné zklamání. Nejen, že se hodnocení podmínek nákupními manažery opět zhoršilo, dokonce došlo k ještě většímu propadu, než jaký očekávala naše i tržní prognóza. Namísto předpokládané stagnace tak index klesl z 46 na 44,8 bodů. Jako hlavní příčina se jeví stále slabá poptávka, a to doma i v zahraničí, což se projevilo i v dalším poklesu nových zakázek. Jejich rozpracovanost byla nyní nejnižší od loňského ledna. Tíživou situaci výrobcům ještě zhoršuje pokračující růst cen vstupů, zejména v oblasti potravin a dopravy, a tak firmy namísto nových nákupů tíhnou k rychlejšímu odčerpávání svých zásob, což pomáhá bránit růstu cen na výstupu. Pozitivní zprávou bylo alespoň zlepšení důvěry v českou ekonomiku a její budoucí růst, stále však zůstává otázkou, do jaké míry budou schopny oživovat ekonomiky našich hlavních obchodních partnerů.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5380
Akciové trhy ve Spojených státech včera uzavřely v červených číslech navzdory pozitivnímu překvapení v rámci týdenních statistik z amerického trhu práce. Index S&P 500 tak odepsal 0,22 %, čímž navázal na své prosincové ztráty. Naopak dařilo se evropským titulům, index DAX si připsal 0,58 % a pražský index PX zaznamenal růst o 0,19 %. Koruna mírně posílila k úrovni 25,15 EUR/CZK, zatímco euro ztrácelo na pozadí silnějšího amerického dolaru.