Pražská burza letos výrazněji ožila, na výsluní se znovu dostává ČEZ
Po několika letech, kdy se českým akciím na rozdíl od vyspělých trhů příliš nedařilo, se letos růst indexu PX blíží k deseti procentům.
Po několika letech, kdy se českým akciím na rozdíl od vyspělých trhů příliš nedařilo, se letos růst indexu PX blíží k deseti procentům. Příčinou je hlavně dvouciferný vzestup akcií Komerční banky a Erste Bank. Oba tituly zůstávají v hledáčku investorů. Dařit se může i akciím energetické společnosti ČEZ.
Právě tento titul preferuje hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. Z dobrých fundamentálních dat a dividendové politiky těží i Komerční banka. Zajímavý růst nabízejí díky efektivitě, tržbám, akvizicím a fúzím Pivovary Lobkowicz. Vaníčka překvapil návrh O2 na výplatu třináctikorunové dividendy, dál ale hodnotí titul negativně.
„Výhled společnosti ČEZ pro tento rok podstatně překonal očekávání. Potěšitelné je i snížení plánovaných investičních výdajů. Akcie firmy mohou dlouhodobě nabídnout 5–6procentní dividendový výnos, což je nyní velmi atraktivní,“ vypočítává důvody, proč se o firmu zajímat, analytik Komerční banky Josef Němý. Za jednu z mála společností na burze, které mohou výrazně růst, pokládá Pivovary Lobkowicz. Stále navíc nelze vyloučit, že ve firmě koupí podíl fond Enterprise Investors, což může vést k dalšímu posílení jejích akcií.
Pomohou evropské lisy na peníze
Také české akcie mohou podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze těžit z kvantitativního uvolňování, které zavedla Evropská centrální banka. Za atraktivní nadále pokládá dividendové tituly: Komerční banku, Pegas, Philip Morris a ČEZ, výhledově Fortunu, možná i Erste Bank a VIG. U Fortuny se mohou po roce projevit změny prosazované novým vedením. Zpráva o chystané dividendě by neměla příliš ovlivnit kurz akcií O2. Po rozdělení firmy již ale nemusí být majoritní akcionář tolik motivován akcie O2 či firmy, která z něj zbude, z burzy stáhnout.
Také hlavní investiční stratég společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka předpokládá, že pražské burze může pomoci tištění peněz, k němuž přistoupila ECB. Týká se to hlavně titulů, jejichž ocenění zčásti ovlivňuje evropský sektor, v němž působí, tedy bank a částečně ČEZ. Při pokračujícím oživení evropské ekonomiky mají určitý prostor k růstu akcie Erste. Hatlapatka věří i Komerční bance a Pegasu. Obě akcie jsou ale drahé, investor by tak měl s jejich koupí počkat až po korekci cen. Určitou stabilizaci kurzu lze čekat u akcií ČEZ, investoři by ale neměli být příliš optimističtí.
Trh s novými daněmi nepočítá
Zásadní změnou podnikatelských podmínek v Česku by bylo zavedení sektorových daní, o nichž mluví sociální demokracie. Mohou se týkat bank, energetických či telekomunikačních firem, jejichž akcie pak mohou oslabit. Vaníček z J&T Banky tento krok nevylučuje, jeho efekt by ale zřejmě pocítil konečný spotřebitel. Proto zavedení sektorových daní nečeká. Podle Hlinomaze z BH Securities český trh s těmito daněmi nepočítá a nejsou ani zahrnuty v cenách akcií.
Počet titulů obchodovaných v Praze je omezený a analytici nečekají, že se to letos změní. „Reálnější než primární emise je uvést na burzu akcie některé domácí firmy kotované v cizině,“ míní Vaníček. Ani této možnosti ale příliš nevěří.
Pravděpodobnost velké atraktivní primární emise akcií v Praze každým rokem klesá, doplňuje Marek Hatlapatka z Cyrrusu.
Zdroj: Hospodářské noviny, Peníze, str. 19, Pražská burza letos výrazněji ožila, na výsluní se znovu dostává ČEZ, 24. března 2015