Pražský trh s byty zažil rekordní rok, ceny vzrostly o 7 % a poptávka trhá rekordy
V roce 2024 se v Praze prodalo 7 200 nových bytů, což představuje meziroční nárůst o 80 %. Poptávka po novém bydlení roste rychleji, než se očekávalo, a nabídka ji nestíhá pokrýt. Ceny bytů dosáhly historických maxim, přičemž průměrná prodejní cena vzrostla na 156 851 Kč/m².

Situace na trhu ukazuje, že bydlení v metropoli se stává stále méně dostupným.
Pražský trh s novým bydlením zažil v roce 2024 mimořádně silný rok. Celkem se v metropoli prodalo 7 200 nových bytů, což je druhý nejvyšší počet za posledních 15 let. Meziroční nárůst o 80 % jasně ukazuje, že poptávka po vlastním bydlení prudce roste. Tento trend potvrzuje i situace na hypotečním trhu, kde objem nových úvěrů vzrostl o 83 %.
„Z enormní poptávky v loňském roce je zřejmé, že koupě nemovitosti představuje záruku výhodné investice s minimálním rizikem a trvale rostoucí hodnotou. Očekávám proto, že tento zájem potrvá i v letošním roce,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.
Hlavním motorem růstu zájmu o nové bydlení bylo snižování úrokových sazeb hypoték, které v minulých letech brzdily trh. Očekává se, že s dalším poklesem sazeb v roce 2025 může být poptávka ještě vyšší a přiblížit se rekordnímu roku 2021, kdy se prodalo 7 450 bytů.
Ceny bytů rostou rychleji, než se čekalo
Spolu s rostoucí poptávkou se zvyšují i ceny. Průměrná nabídková cena nových bytů v Praze na konci roku 2024 dosáhla 163 203 Kč/m², což znamená meziroční nárůst o 7 %. Prodejní ceny se zvýšily dokonce o 10 % na 156 851 Kč/m². Oba ukazatele tak stanovily nová historická maxima.
Nejlevnější byty lze stále nalézt v Praze 9 a 10, kde se průměrné ceny pohybují lehce nad 149 000 Kč/m². Naopak nejdražší je tradičně centrum města (Praha 1 a 2) a také Praha 7, kde průměrné ceny přesahují 200 000 Kč/m². Nejrychlejší růst cen pak zaznamenala Praha 3, kde se ceny zvýšily meziročně o 21 %.
„Růst cen ovlivnilo zařazení nových, dražších projektů a zdražení u stávajících nabídek. Dále se projevilo omezení marketingových bonusů a rostoucí náklady na stavební práce. Hlavním problémem ale stále zůstává nefunkční proces schvalování nové výstavby, který způsobuje nedostatek bytů na trhu,“ upozorňuje Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Residential.
Podle odhadů odborníků se ceny bytů budou i nadále zvyšovat, přičemž pro rok 2025 se očekává růst v rozmezí 5–10 %.
Nedostatek nových bytů hrozí zhoršením situace
Ačkoliv se v loňském roce podařilo do prodeje uvést více nových bytů než v předchozích letech, nabídka stále zůstává nedostačující. Na konci roku 2024 bylo v Praze k dispozici pouze 5 700 nových bytů, což je úroveň, na které stagnuje poslední dva roky.
Vývoj nové výstavby navíc komplikuje nefunkční povolovací proces. Podle dat ČSÚ se v Praze od ledna do listopadu 2024 podařilo povolit pouze 6 340 bytů v bytových domech, přičemž k uspokojení poptávky by bylo potřeba minimálně 10 000 bytů ročně.
Dalším faktorem, který snižuje dostupnost nových bytů, je rostoucí poptávka po nájemním bydlení. Vzhledem k přetrvávajícím problémům s povolováním nových staveb a sílícímu tlaku na trh se očekává, že deficit nabídky se může v příštích letech dále prohlubovat.
„Nabídka nových bytů je kvůli nefunkčnímu povolování dlouhodobě naprosto nedostačující. Kvůli tomu jsou jejich ceny minimálně o 15 % dražší. Stát přichází o desítky miliard korun na daních a poplatcích, nám to komplikuje byznys a bydlení je pro lidi stále méně dostupné. Je naprosto nepochopitelné, že s tím stát není schopen tak dlouho nic udělat,“ kritizuje Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group.