Představenstvo ČEZ si loni vydělalo 135 milionů korun

Polostátní ČEZ měl v loňském roce čistý zisk zhruba 81 miliard Kč...

Představenstvo ČEZ si loni vydělalo 135 milionů korun
 Redakce
Redakce

Osm členů představenstva energetické společnosti ČEZ mělo celkový příjem za loňský rok stejný jako v roce 2021. Celkem si přišli na 135 milionů korun, nejvíc dostal šéf představenstva a generální ředitel Daniel Beneš, který měl nárok téměř na 35 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes společnost zveřejnila na webu. Polostátní ČEZ měl v loňském roce čistý zisk zhruba 81 miliard Kč, meziročně byl osmkrát vyšší.

Firma zároveň dnes pro akcionáře zveřejnila pozvánku na schůzi valné hromady, která se uskuteční v pondělí 26. června v Praze. Na dividendách v ní společnost navrhuje rozdělit 63 miliard Kč.

Reklama

Celkový příjem člena představenstva firmy se člení na pevnou a pohyblivou složku. Pohyblivá složka vychází z plnění ukazatelů výkonnosti, které stanovuje a vyhodnocuje dozorčí rada. Nárok na plnou výši pohyblivé složky za loňský rok mají podle zprávy podniku všichni členové představenstva.

Nejvíce dostal generální ředitel společnosti Daniel Beneš. Jeho celkový roční příjem činil 35,2 milionu korun, což je oproti předloňsku o procento více. Ředitel divize finance Martin Novák dostal 20,4 milionu korun, na 20,1 milionu korun si pak přišel místopředseda představenstva a šéf sekce obchodu a strategie Pavel Cyrani.

Reklama

Ředitel divize nová energetika Tomáš Pleskač měl 16,2 milionu Kč. Ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek získal za loňský rok téměř 14,6 milionu Kč a ředitelka sekce správa Michaela Chaloupková 14,5 milionu Kč. Nejméně, 12,7 milionu korun, připadlo Janu Kalinovi, který je služebně nejmladší, když nastoupil do představenstva během roku 2021 a nahradil Ladislav Štěpánka. Ten ještě loni dostal 1,6 milionu korun.

"Přestože ČEZ v loňském roce vydělal svým akcionářům o 70,8 miliardy korun více, a pokud to valná hromada schválí, vyplatí svým akcionářům i rekordní dividendu, příjem vedení společnosti zůstal na shodné úrovni jako v předchozím roce," řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Zda je příjem představenstva ČEZ adekvátní, je podle Beneše k diskusi, řekl v březnu webu Blesk.cz. V porovnání s ostatními energetickými firmami v Evropě jsou ale podle něj manažeři ČEZ placení "spíše méně". "Když kterýkoliv člen představenstva ČEZ dostane nabídku z německé nebo jiné evropské energetické firmy, je to víc peněz. To, jestli ta částka je ospravedlnitelná nebo mravná, to je individuální názor každého," uvedl. Upozornil, že výše odměny je zastropovaná a rozhoduje o ní dozorčí rada.

Čistý zisk ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odrážel enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren společnosti.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. ČEZ už oznámil, že navrhne valné hromadě dividendu ve výši 80 procent z loňského očištěného zisku. Výplata na akcii by tak měla činit 117 Kč, což pro stát znamená příjem 44 miliard Kč. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) vláda dividendy ČEZ použije na pomoc občanům i na konsolidaci státních financí.


Zdroj: ČTK

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama