Ranní zpravodaj: Nálada na trhu se v říjnu zhoršila
Tržní události předchozího dne
Podzimní pokles akciového trhu se minulém týdnu ještě prohloubil, což vedlo ke korekci indexu S&P 500 a k jeho nejhoršímu dvoutýdennímu poklesu v tomto roce. Široký ukazatel akciového trhu po většinu pátečního dne kolísal, než se obrátil směrem dolů a za celou seanci ztratil 0,5 %, čímž se propadl o více než 10 % ze svého nedávného maxima. Pokles akcií společností Chevron a JPMorgan Chase přispěl k poklesu indexu Dow Jones Industrial Average o 1,1 %, na nejnižší uzavírací úroveň od března. Nasdaq Composite si připsal 0,4 %, ačkoli tento technologický index skončil daleko od svých maxim. Index se na začátku týdne dostal do korekce a klesá již tři týdny po sobě. Nyní se mnozí připravují na větší volatilitu před týdnem nabitým ekonomickými údaji a dalším zasedáním Fedu.
Nálada na trhu se v říjnu zhoršila, investoři rozebírali vlnu výsledků hospodaření některých největších amerických společností a zároveň probírali situaci na trhu dluhopisů. Výnos desetiletého státního dluhopisu v pondělí na začátku obchodování poprvé za posledních 16 let překonal hranici 5 %, což mnohé investory po celý týden drželo přilepené na trhu s dluhopisy. V pátek se usadil na úrovni 4,846 %. Dluhopisy a jejich výnosy jsou nyní pro trhy v hlavní roli, výnosy se pohybují příliš vysoko a příliš rychle. Prudký vzestup výnosů dluhopisů vyvolal volatilitu napříč trhy. Hlavní akciové indexy jsou tak pravděpodobně zakončí říjen třemi po sobě jdoucími měsíci ztrát.
Zisky společnosti Alphabet investory zklamaly a poslaly její akcie za týden dolů o téměř 10 %. Akcie společnosti Meta Platforms ztratily za týden přibližně 3,9 %. Akcie Chevronu ztratily 13 %, což je nejhorší týdenní pokles za více než rok poté, co společnost vykázala čtvrtletní zisk, který byl výrazně nižší než před rokem. Analytici podle agentury FactSet očekávají, že zisk v indexu S&P 500 za toto čtvrtletí vzroste o 2,7 %, což je první období růstu od třetího čtvrtletí roku 2022. Přesto to akciovému trhu příliš nepomáhá. Kromě zisků se investoři probírali přívalem ekonomických údajů, z nichž většina zdůrazňovala sílu americké ekonomiky. Hrubý domácí produkt rostl ve třetím čtvrtletí sezónně i inflačně očištěným tempem 4,9 % ročně, což je více než dvojnásobek tempa ve druhém čtvrtletí. Cenový index výdajů na osobní spotřebu (PCE), preferovaný ukazatel inflace Fedu, vzrostl v září oproti předchozímu měsíci o 0,4 %, tedy stejným tempem jako v srpnu. Příští týden budou investoři pečlivě rozebírat nejnovější zprávu o zaměstnanosti. Někteří investoři uvedli, že pozitivnější zprávy o ekonomice mohou být špatnou zprávou pro investory, kteří se obávají o úrokové sazby a o to, jak dlouho zůstanou na zvýšené úrovni. Mnozí investoři očekávají, že Fed na svém zasedání příští týden ponechá sazby na stejné úrovni, ačkoli další postup centrální banky zůstává nejasný. Pravděpodobně budeme i nadále svědky trendu, kdy dobrá zpráva je špatnou zprávou.
Investiční upozornění
Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.