Ranní zpravodaj: Tento týden nebude patřit k těm klidnějším

Tržní události předchozího dne

Ranní zpravodaj: Tento týden nebude patřit k těm klidnějším
Timur Barotov
Timur Barotov

Tento týden nebude patřit k těm klidnějším vzhledem k výsledkům technologických gigantů (Apple, Amazon) a dalších významnějších společností a k údajům trhu práce USA či zasedání Fedu a následné tiskové konferenci. Tato záplava informací se bude odehrávat na pozadí inflační nejistoty a geopolitických rizik, která se týkají zejména Izraele a Ukrajiny. Podle nejnovějších statistik ekonomika USA rostla v 1. kvartále, ale pomaleji, než se předpokládalo. Inflace rostla také, ale výrazněji. V kombinaci se znepokojením nad výdaji společnosti Meta Platforms, o jejichž plánech hovořila ve svém hovoru k výsledkům, se akciový trh dostal do hluboké krize. V polovině tohoto propadu se však začalo dokupovat, čemuž dopomohl i optimismus akcionářů Tesly, Alphabet, či Microsoft. Mimojiné Nvidia po několika týdnech poklesů vyskočila asi o 13 %.

Poučení týdne je následující: Tento trh není spolehlivě býčí. K jeho prudkému pohybu opačným směrem stačí velmi málo, je to dáno vysokými valuacemi a nestabilním makro prostředím. Nyní je na řadě Fed a velká zpráva o zaměstnanosti v USA. Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell je v ošemetné situaci. Od listopadu říká, že Fed skončil se zvyšováním sazeb a chce je snížit. Jenže, jak on, tak další představitelé Fedu nyní tvrdí, že údaje o inflaci jim to nyní nedovolují. Tyto zmeny v názorech nepřidávají Fedu na kredibilitě, ukazuje to, že ani bankéři dobře nerozumí současnému makro prostředí. Inflační cíl Fedu jsou 2 %. Skutečná inflace se drží kolem 3 % poté, co v roce 2022 dosáhla až 9 %. Fed v úterý zahajuje dvoudenní zasedání a očekává se, že ve středu ponechá svou klíčovou sazbu federálních fondů na úrovni 5,25 až 5,5 %. Po skončení zasedání uspořádá Powell svou obvyklou tiskovou konferenci, na které bude diskutovat o vnitřních aspektech rozhodnutí a složitostech současných frustrujících inflačních tlaků. Předseda možná dostane také otázku nebo více otázek ohledně zprávy deníku Wall Street Journal, že plánovači bývalého prezidenta Donalda Trumpa chtějí omezit nezávislost Fedu a možná dokonce Powella vyhodit - pokud Trump vyhraje nové prezidentské období. Powellův současný čtyřletý mandát předsedy končí v roce 2026.

Reklama

Tou největší zprávou týdne je dubnová zpráva o zaměstnanosti, která vyjde v pátek před otevřením amerických trhů. Očekává se, že v dubnu nezaměstnanost byla na úrovni 3,8 % a nově zaměstnaných bylo 240 000. To jsou solidní čísla, která vykazují jen málo známek vážného ekonomického oslabení. Tento týden zveřejňuje své hospodářské výsledky celkem 175 společností z indexu S&P 500. Mezi společnostmi z indexu S&P 500 je šest členů indexu Dow. V úterý podávají zprávy společnosti 3M , Amazon.com, Coca-Cola a McDonald's. Ve čtvrtek reportují společnosti Amgen a Apple. Zpráva společnosti Apple a její call k výsledkům budou podléhat velkému zájmu. Společnost zatím nevyjádřila, jak bude využívat umělou inteligenci. A prodeje iPhonů jsou pod tlakem, zejména v Číně. Akcie společnosti se letos propadly o 12,1 %.


Reklama

Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama