Ranní zpravodaj: V úterý vedly akciový trh velké technologické společnosti
Tržní události předchozího dne
Velké technologické společnosti vedly v úterý akciový trh v čele s Apple. Index S&P 500 vyskočil o téměř 0,9 %, zatímco technologický Nasdaq Composite vedl růst o více než 1,3 %. Průmyslový index Dow Jones vzrostl o více než 0,5 %.
Akcie velkých technologických společností vedly trh vzhůru po optimistickém výhledu tržeb společnosti TSMC, klíčového dodavatele společností Apple a Nvidia. Zisk tchajwanského smluvního výrobce čipů klesl, ale překonal odhady Wall Street. Akcie AMD a dalších výrobců čipů díky tomu vykročily vzhůru. Ve čtvrtek prezident atlantského Fedu Raphael Bostic uvedl, že nevidí důvod ke snižování sazeb Fedu dříve než ve třetím čtvrtletí, pokud nebudou k dispozici "přesvědčivé" důkazy o poklesu inflace. Akcie se po Bosticových komentářích znatelně snížily.
Po sérii snížených hodnocení od analytiků z Wall Street se akcie Apple ve čtvrtek dočkaly tolik potřebného vyjádření důvěry, když analytik Bank of America Wamsi Mohan zvýšil cílovou cenu. Akcie společnosti Apple ve čtvrtek v poledne vzrostly o téměř 3 %. Ve své výzkumné zprávě Mohan zvýšil hodnocení společnosti Apple z neutrální na kupní a zvýšil svůj cenový cíl z 208 na 225 USD. Mohan uvedl, že společnost může těžit z řady trendů v odvětví a také z přebytku uživatelů, kteří používají starší iPhony a v příštích letech budou muset přejít na novější modely. Konkrétně Mohan říká, že očekává "silnější víceletý cyklus upgradů iPhonů, který bude vyvolán potřebou nejnovějšího hardwaru, jenž umožní zavedení funkcí generativní umělé inteligence v letech 2024/2025". Očekává také lepší růst v oblasti služeb společnosti a uvedl, že rizika spojená s možnými právními problémy, kterým by společnost Apple mohla čelit, jsou "zvládnutelná".
V lednu se malým akciím nedaří. Index Russell 2000 se v lednu propadl o zhruba 5 % a vrátil se na úrovně, které byly naposledy zaznamenány před prosincovým zasedáním Fedu, které trhy uvrhlo do euforie. Zatímco investoři se k sektoru citlivému na úrokové sazby stavějí vlažněji, protože narůstá skepse ohledně toho, kdy dojde k prvnímu snížení úrokových sazeb, banka Goldman Sachs stále vidí 15% růst tohoto indexu v příštích 12 měsících. Příležitost je údajně v tom, že index je zhruba 20 % pod svými maximy z roku 2021 a že trajektorie silného hospodářského růstu USA bude pohánět tyto společnosti. Z makroekonomického hlediska je obecně vzato americká ekonomika nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím výkonnost akcií s malou kapitalizací. A přestože se Goldmani domnívají, že většina očekávaných pozitivních ekonomických zpráv mohla být oceněná již během listopadové a prosincové rallye indexu, nedávný pokles indexu malých firem odráží další potenciál pro růst. Největší růst má přinést padající úroková sazba.
Investiční upozornění
Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.