Rukavici inflačního týdne zvedne Česká republika
Tento týden bude ve znamení růstu nejen spotřebitelských cen, jejichž hozenou rukavici již za okamžik jako první zvedne česká ekonomika. Kromě toho se v týdnu dozvíme, o kolik v loňském roce poklesla německá ekonomika či jaké postřehy k aktuální hospodářské situaci získal americký Fed ve své „Béžové knize“.
V rámci regionu pak bude ke sledovaným událostem patřit i zasedání centrální banky v Polsku.
Dnešek otevřou inflační čísla za prosinec, kdy očekáváme, že poprvé v rámci loňského roku růst cen přesáhl 3 % (odhad 3,2 % r/r), a to zejména s ohledem na nízkou srovnávací základu z konce roku 2023. Současně ČSÚ zveřejní výsledky maloobchodních prodejců, kteří by podle naší prognózy měli i za listopad vykázat meziročně vyšší tržby, a to o více než 4 % (bez zahrnutí prodejů aut). O něco později bude publikován ještě výsledek běžného účtu listopadové platební bilance.
Úterý bude na ekonomické události o něco chudší, dorazí pouze data o vývoji cen výrobců ve Spojených státech během prosince, kdy se očekává jejich meziměsíční růst ve výši 0,3 % (vs 0,4 % m/m v listopadu).
Středa přinese zásadní údaj z Německa, kterým bude růst, resp. spíše pokles HDP za celý rok 2024. Trh očekává, že německá ekonomika vyprodukovala o 0,2 % meziročně méně (vs -0,3 % r/r v r. 2023). V Maďarsku pak bude zveřejněn zápis z posledního zasedání MNB, zatímco z eurozóny dorazí listopadové výsledky průmyslu (očekáváme -2,5 % r/r). USA připraví data o inflaci, která by podle odhadů měla v prosinci meziměsíčně zůstat na stejné úrovni 0,3 %. Kromě průzkumu situace mezi zpracovatelskými firmami ve státě New York bude večer zveřejněna i tzv. Béžová kniha Fedu, která přinese kvalitativní data „z terénu“ ohledně aktuálních ekonomických podmínek.
Ve čtvrtek se dozvíme finální výši spotřebitelské inflace v Německu, která v prosinci překvapila a zrychlila až na (revidovaných) 2,8 % r/r podle Eurostatu. Ten poté zveřejní i výsledky zahraničního obchodu eurozóny v listopadu. Polsko bude čekat rozhodnutí o měnové politice po dvoudenním zasedání tamní centrální banky, změnu úrokových sazeb však neočekáváme. Spojené státy pak zveřejní ještě výsledky maloobchodních tržeb v prosinci, kdy by podle odhadů mělo dojít k jejich růstu o 0,5 % m/m (vs 0,7 % v listopadu).
Pátek bude opět ve znamení cenového vývoje, v případě Česka půjde o ceny výrobců, jejichž růst by podle našeho odhadu měl v prosinci zrychlit z 1,7 % na 2,5 % r/r, opět zejména s ohledem na loňskou srovnávací základnu. Z eurozóny dorazí finální data o spotřebitelské inflaci, která by měla zůstat beze změny na 2,4 % r/r v prosinci. Spojené státy pak poskytnou data z nemovitostního trhu či průmyslového sektoru, který by podle odhadů mohl v prosinci mírně vzrůst (odhad 0,2 % m/m vs -0,1 % v listopadu).
Pohled zpět:
Závěr minulého týdne přinesl významná data z amerického trhu práce, který opět překvapil svou silnou kondicí, a přidal dokonce ještě více pracovních míst (mimo zemědělský sektor) než v listopadu (+256 tis. v prosinci vs předchozích +212 tis.). Trh přitom očekával, že se výsledek bude pohybovat jen kolem 160 tis. nových míst. V soukromém sektoru podle vládního reportu přibylo na 223 tis. míst (vs revidovaných 182 tis. v listopadu). Míra nezaměstnanosti o 0,1 p.b. poklesla (na 4,1 %), stejným dílem však poklesl i meziroční růst průměrné mzdy (3,9 %). Průzkum University of Michigan následně přinesl mírné zklamání, naznačil však jen nepatrný pokles sentimentu mezi spotřebiteli.
Akciové trhy tato ekonomická data z USA paradoxně spíše vystrašila, jelikož na trhu zavládlo přesvědčení, že Fed by mohl být ochoten snižovat úrokové sazby ještě pomaleji, což by akciím nesvědčilo. V kombinaci s růstem výnosů dluhopisů tak hlavní akciové tituly naopak ztrácely, index S&P 500 po čtvrteční pauze v pátek odepsal dokonce 1,54 %. Radost nebyla vidět ani v Evropě, kde německý index DAX ztratil 0,50 %. Pražský PX si připsal nepatrný zisk +0,18 %. Zpevnil však také americký dolar, naopak euro vůči němu ztrácelo. Koruna byla zasažena relativně méně, a tak vůči euru dále posílila a přiblížila se dokonce úrovni 25,05 EUR/CZK.