Spekulanti každopádně dostávají
Koruna 2 týdny od intervencí posiluje jen minimálně, obchodování je relativně poklidné. Takto nízké posílení koruny o cca ...
Koruna 2 týdny od intervencí posiluje jen minimálně, obchodování je relativně poklidné. Takto nízké posílení koruny o cca 1 až 2 % jsme očekávali, ale popravdě takto nízká volatilita je překvapivá. Spekulanti každopádně dostávají "na frak".
Spekulanty patrně vyděsilo cca jednoprocentní oslabení koruny bezprostředně před ukončením intervencí. To spekulanty znejistilo, a přesně toho ČNB chtěla dosáhnout. Zde část spekulantů uzavírala pozice ve ztrátě. Poté Rusnok po uvolnění intervencí prohlásil, že koruna může být volatilní na obě strany, a pomyslný mantinel případné neoficiální intervence je velmi široký. To pro spekulanty zvýšilo nejistotu na obě strany, takže se báli a začali zavírat pozice podruhé. A pár dní nato Rusnok prohlásil, že koruna se může pohybovat velmi blízko původní hranici 27 CZK/EUR, což byla klasická slovní intervence, která sebrala spekulantům vítr z plachet, a zde spekulanti pravděpodobně zavírali pozice potřetí, kvůli nedostatečnému potenciálu zisku, na který by navíc museli dlouho čekat. Takže celkově se spekulantům pozice přestává vyplácet a poohlížejí se po vyšších výnosech za své riziko.
Nyní působí čas jednoznačně proti spekulantům. Potenciální výnos je malý a čas neúprosně běží. Spekulanti postupně ztrácejí časovou hodnotu díky ztrátám na forwardových kontraktech, které drží.
Koruna bude posilovat jen velmi mírně, řádově o 2 procenta ročně. Pokud spekulanti ztratí trpělivost a centrální banka naopak bude dál držet svou pozici, tak si dovedeme představit i oslabení koruny nad hranici 27 CZK/EUR, až někam k hranici 27,50 CZK/EUR. Tam by bylo zajímavé opět korunu nakoupit proti EURu.