Warren Buffett drží rekordní objem hotovosti
Američtí korporátní insideři, tedy vysoce postavení manažeři amerických společností s velkou tržní kapitalizací z indexu S&P 500, prodávají akcie svých společností nejrychlejším tempem v historii. To bývá obvykle indikace toho, že manažeři považují akcie svých společností za předražené.
S tímto investičním pohledem souhlasí také vývoj struktury portfolia nejslavnější investora Warrena Buffetta. Buffett totiž ke konci třetího čtvrtletí držel rekordní objem hotovosti, která se blížila 30 % z celého portfolia. I tato skutečnost je pravděpodobně indikace toho, že Warren Buffett nevidí při současných velmi vysokých valuacích hodně atraktivních investičních příležitostí na americkém akciovém trhu.
Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, dařilo se akciím. Globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 1,4 %. Ze sledovaných indexů se nejvíce posílil index akcií s malou tržní kapitalizací MSCI All Country World Small Cap se ziskem 2,6 %. Na druhou stranu se nedařilo čínským akciím, jejichž index poklesl o 1,8 %.
Ceny dluhopisů se příliš nehýbaly, když globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate nepatrně poklesl o 0,1 %. Index českých vládních dluhopisů pak posílil o 0,6 %.
Komoditním trhům se dařilo s tím, že globální komoditní index Bloomberg Commodity Total Return připsal zisk 3,1 %. Cena severomořské ropy Brent pak posílila o 5,8 % na 75 dolarů za barel.
Výkonnost hlavních indexů od začátku roku je pak následující: akcie posilují o 18 %, dluhopisy oslabují o 1 % a komodity posilují o 5 %. Index českých vládních dluhopisů pak posiluje o 3 %.
Detailnější pohled na výkonnosti od začátku letošního roku pak udává následující tabulka.
Tři nejlepší aktiva: zlato +31 %, stříbro +30 % a americké akcie s velkou tržní kapitalizací v rámci indexu S&P 500 +25 %.
Tři nejhorší aktiva: americké vládní dluhopisy s dlouhou splatností nad 20 let -6 %, euro vůči dolaru -6 % a globální index vládních dluhopisů -4 %.