Společnost Nvidia ve středu vzrostla až o 3 %
Společnost Nvidia, která se pravidelně řadí mezi nejvyhledávanější akciové tituly ve středu vzrostla až o 3 % poté, co analytik Jordan Klein ze společnosti Mizuho citoval nedávnou zprávu společnosti Bain, podle níž by se trh s hardwarem a softwarem pro umělou inteligenci mohl do roku 2027 vyšplhat až na 990 miliard dolarů.
Analytik uvedl, že tato prognóza „by mohla uklidnit obavy/nejistotu na straně nákupčích ohledně udržitelnosti velkých cloudových výdajů a investičních výdajů do umělé inteligence i po roce 2025“. Akcie miláčka se rovněž pohybují výše díky zprávám, že generální ředitel Jensen Huang skončil s prodejem svých akcií společnosti. Huang prodal za posledních několik měsíců akcie společnosti v hodnotě více než 700 milionů dolarů. Ostatní akcie výrobce čipů se pohybovaly v tandemu s Nvidií. Polovodičový gigant Micron před očekávanou zprávou o výsledcích za čtvrté čtvrtletí vzrostl asi o 1 %. Také Intel vyskočil o zhruba 4 %, a to pouhý den poté, co společnost odhalila novou dvojici čipů s umělou inteligencí.
Společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffetta prodala více svých podílů v Bank of America. V úterý Berkshire oznámila, že dále snížila svůj podíl v druhé největší bance v zemi o 21,6 milionu akcií, což odpovídá přibližně 862,7 milionům USD. Berkshire prodávala akcie BofA v deseti z posledních jedenácti týdnů počínaje polovinou července, přičemž se zbavila celkem 218,5 milionu akcií a vydělala na těchto prodejích 8,9 miliardy USD. Berkshire stále drží 10,5% podíl v bance. V letošním roce BofA stále vzrostla o 16 % a zaostává za konkurenčními bankami Goldman Sachs, JPMorgan Chase a Citigroup. Její akcie ve středu ráno mírně klesly.
Čína oznámila největší ekonomické stimuly od pandemie. Čínská lidová banka v úterý oznámila podrobnosti o měnových stimulech a podpoře akciového trhu. V reakci vzrostl národní benchmarkový index CSI 300 o 4,3 %, což je největší skok od července 2020. Měna země, renminbi, klesla o 0,6 % - nejvíce od imploze japonského jenu na začátku srpna. V USA akcie rostly, ale největší vliv měly komodity. Futures na stříbro prudce vzrostly o více než 4,5 % na více než desetileté maximum. Futures na měď se vyšplhaly na dvouměsíční maximum. Stimulační opatření jsou další ze série pokusů Číny vytáhnout svou ekonomiku z propadu způsobeného rozkolísaným trhem nemovitostí a deflačními tlaky. Tato stimulační opatření jsou v hodnotě přes 325 miliard USD, většinou prostřednictvím měnových kanálů. Co už ovšem delší dobu analytici říkají je, že je zapotřebí spíše rozsáhlejších fiskálních opatření, monetární opatření mohou být nedostatečná, neboť čínské společnosti a spotřebitele nejeví vysoký zájem o dluh. Ve středu čínské akcie rozšířily svou rally, přičemž index Shanghai Composite skončil v plusu 1,2 %. Nadále však roste skepse ohledně toho, zda se těmito kroky podaří zvrátit vývoj její ekonomiky.