Ticho před bouří ECB dnes naruší jen ceny výrobců
Dnes je ekonomický kalendář zemí starého kontinentu takřka prázdný a mnoho zásadních informací neposkytnou ani data ze Spojených států, trh se tak bude soustředit až na zítřejší zasedání ECB.
V České republice však již za okamžik budou zveřejněny zářijové ceny průmyslových výrobců, které by podle našeho odhadu mohly nepatrně vzrůst. V meziměsíčním vyjádření odhadujeme růst o 0,1 % (vs -0,4 % v srpnu), kdy k nízkému růstu měly přispět zejména nižší ceny ropy na světových trzích. Medián analytiků je ještě odvážnější, když odhaduje pokles cen o 0,2 % m/m. V meziročním srovnání by dle našeho odhadu mohly být ceny v průmyslu vyšší o 1 % (vs 1,1 % v srpnu), trh očekává zdražení jen o 0,7 %.
Ačkoli v souvislosti se zhoršením geopolitické situace došlo na přelomu září a října k rapidnímu nárůstu cen ropy (Brent vyšplhal nad 80 dolarů/barel), díky absenci nových událostí, které by vedly k bezprostřední materializaci rizika omezení dodávek ze zemí Blízkého východu, zatím nedochází k dalším cenovým výkyvům směrem výše. Naopak v posledních dnech ropa opět zlevňuje, futures na ropu Brent včera poklesly zpět pod 75 dolarů/barel. Objem skladových zásob je sice meziročně nižší, dalšímu růstu cen však zabraňuje i pondělní revize poptávky po ropě ze strany OPEC na rok 2024 i 2025 směrem níže. Z těchto důvodů usuzujeme, že rizika „utržení cen ropy ze řetězu“ směrem ke spekulovaným 100 USD/barel jsou nyní spíše nízká, a neměla by tak způsobovat přílišné vrásky na čele ani tuzemským průmyslovým výrobcům.
Pohled zpět:
Včera přinesl smíšené výsledky objem průmyslové produkce v eurozóně, který v srpnu sice mírně převýšil odhady analytiků, revizí směrem níže však skončil výsledek předcházejícího měsíce. V meziměsíčním srovnání tak zvýšení objemu produkce o 1,8 % působí méně přesvědčivě, když byla červencová hodnota zpětně ponížena z -0,3 % na -0,5 % m/m. Zcela pozitivního překvapení ale průmysl dosáhl v meziročním srovnání, když výroba porostla o 0,1 % (vs odhad -1 %) a předchozí výsledek byl zároveň revidován z -2,2 % na -2,1 % r/r. Výrazného růstu oproti červenci dosáhla výroba kapitálových statků (+3,7 %), zboží dlouhodobé spotřeby bylo vyrobeno o 1,7 % více a mírně vzrostla i produkce energií (+0,4 %). Naopak výroba meziproduktů poklesla o 0,3 % m/m. Pozitivním příslibem do budoucna představuje i první zvýšení poptávky po podnikových úvěrech za poslední dva roky, přičemž vyšší investiční aktivitu by měly výhledově podporovat i klesající úrokové sazby v eurozóně
V Německu byl včera publikován výsledek průzkumu instituce ZEW, který přinesl překvapení v obou směrech. Říjnová edice potvrdila nelehkou situaci německé ekonomiky, když index vyjadřující hodnocení aktuálních podmínek klesl z -84,5 na -86,9 bodů (vs tržní odhad -84,5). Pozitivním směrem však překvapila úroveň sentimentu, když se očekávání ohledně budoucnosti zvýšila z 3,6 až na 13,1 bodů (vs tržní odhad 10 bodů). Ačkoli německé hospodářství stále zápasí s mnohými ekonomickými výzvami, zvýšení sentimentu tak představuje alespoň náznak zlepšení, které v sousední ekonomice očekáváme nejpozději v příštím roce.
Z USA včera dorazil výsledek indexu pro zpracovatelský průmysl ve státě New York, který tentokrát indikoval nečekanou kontrakci. V září se přitom index poprvé od listopadu 2023 dostal do expanzivního teritoria (11,50 bodů), kde podle tržních odhadů (3,85) měl i zůstat. Skutečnost však přinesla výsledek výrazně pod nulovou hranicí, když nálada poklesla až na -11,9 bodů.
Akciové trhy po pondělní růstové seanci v úterý skončily opět v červených číslech, index S&P 500 poklesl o 0,76 %. Německý index DAX ztratil mírnějších 0,11 %, naopak pražská burza skrze index PX zaznamenala růst ve výši 0,53 %. Koruna včera opět mírně posílila, večer se obchodovala poblíž úrovně 25,22 EUR/CZK, zatímco euro, vyhlížející zasedání ECB, včera ztrácelo i vůči americkému dolaru.