Trh v napětí před Trumpovou inaugurací

Tento týden bude z hlediska ekonomických dat relativně prázdný, nudit se však nebudeme. Již dnes bude pozornost nejen amerických občanů, ale i tržních účastníků po celém světě upřena k inauguračnímu ceremoniálu (začátek v 17:30 SEČ), při kterém bude zvolený prezident USA Donald Trump uveden do úřadu.

Trh v napětí před Trumpovou inaugurací
Vít Mikušek
Vít Mikušek

Trhy budou jeho prvním dnům ve funkci věnovat zvýšenou pozornost, neboť se očekává, že k legislativním změnám začne docházet bezprostředně po „převzetí moci“ pomocí tzv. prezidentských dekretů, které nevyžadují schválení Kongresu. Mezi prvními kroky po inauguraci se např. očekává, že Trump podepíše výkonná nařízení ohledně omezení imigrace či odložení platnosti zákazu TikToku. Podle informací zpravodajských kanálů by se celkově mohlo jednat až o stovku nařízení, která Trump podepíše již v prvních hodinách. Dále v tomto týdnu proběhne také výroční zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu, na kterém budou až do pátku postupně hovořit přední účastníci světového ekonomického dění.

Ranní aktivitu na trzích dnes probudilo Německo, kde byly již před okamžikem zveřejněny prosincové ceny výrobců. Navzdory očekávanému růstu došlo meziměsíčně ke zlevnění o 0,1 % (vs +0,5 % v listopadu), což však přesto znamenalo zrychlení meziročního tempa zdražení z 0,1 % na 0,8 % (nejvíce v rámci roku 2024). V USA dnes budou uzavřeny burzy kvůli státnímu svátku, v souvislosti s prezidentskou inaugurací však může dojít ke zvýšení volatility na mimoburzovních trzích.

Reklama

Hlavním údajem úterý bude výsledek lednového průzkumu instituce ZEW. Očekávají se takřka totožné hodnoty jako v prosinci. V rámci Evropské unie ale upozorníme ještě na zasedání ministrů financí (Ecofin), kteří budou diskutovat možnosti zvýšení konkurenceschopnosti Evropy skrze snížení regulační zátěže podniků, očekává se také přijetí doporučení ohledně střednědobých fiskálně-strukturálních plánů.

Ve středu bude ve Spojených státech zveřejněn tzv. Leading index, který je souhrnným ukazatelem predikujícím hospodářskou aktivitu na základě 10 podkladových indikátorů. Oproti listopadu se na hodnotě indexu v prosinci neočekává žádná změna.

Reklama

Ve čtvrtek dorazí z eurozóny předběžná data ke spotřebitelské důvěře v lednu, která by měla setrvat na podobných hodnotách a zůstat tak negativní (odhadujeme -14,5 bodů).

V pátek oznámí agentura Moody’s svůj verdikt ohledně kreditního ratingu České republiky, ten aktuálně zůstává na úrovni Aa3 (velmi kvalitní). Kromě toho také ČSÚ zveřejní výsledky pravidelného konjunkturálního průzkumu. Důležité údaje dorazí i z Německa, z eurozóny a z USA, kde budou zveřejněny indexy PMI ve zpracovatelském průmyslu (očekávají se podobné hodnoty jako v prosinci). Data ze Spojených států ještě budou doplněny o prodeje existujících domů a finální spotřebitelskou důvěru University of Michigan.

Pohled zpět:              

Podle pátečních dat ČSÚ ceny v průmyslu během prosince zdražily nečekaně až o 0,6 % m/m (vs tržní odhad 0,2 %), což znamenalo výraznější zdražení i v meziročním srovnání, a to o 2,8 % (vs 1,7 % v listopadu). Za celý předchozí rok však průmysloví výrobci zvýšili ceny v průměru jen o 0,8 % r/r, což bylo v souladu s naším očekáváním. V případě cen zemědělských výrobců došlo v prosinci také ke zdražení (1,2 % m/m, meziročně až o 8,1 %), za celý loňský rok však v průměru tyto ceny naopak poklesly o 5,9 % r/r.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5403

Ze světa v pátek dorazila nejprve finální inflace v eurozóně, která byla za prosinec potvrzena na úrovni 2,4 % r/r (0,4 % m/m), v případě jádrové inflace však došlo k revizi o 0,1 p.b. směrem níže (na 2,7 % r/r a 0,3 % m/m). Spojené státy potěšily zejména výsledkem průmyslové produkce, která v prosinci meziměsíčně vzrostla o 0,9 % (0,2 % v listopadu), ale také nad očekávání vyšším počtem nově zahájené výstavby domů (1,49 mil. vs odhad 1,32 mil) a vydaných stavebních povolení (1,48 vs odhad 1,46 mil.).

Akciovým trhům se v pátek velice dařilo, americký index S&P 500 porostl o rovné 1 %, zatímco německý DAX o 1,20 %. Nejvíce porostla pražská burza, jejíž index PX přidal dokonce 1,49 %. Koruna během dne zůstala v blízkosti úrovně 25,25 EUR/CZK.

Vít Mikušek
Vít Mikušek
analytik Raiffeisen Bank

Vít Mikušek je makroekonomickým analytikem Raiffeisenbank se zaměřením na oblast finančních trhů. Vystudoval magisterský obor Ekonomie a finance na Institutu ekonomických studií FSV UK, v rámci souběžného bakalářského studia na VŠE a FSV UK se věnoval teoretické ekonomii a veřejné politice. Do oblastí jeho zájmu patří globální politická ekonomie a finanční trhy včetně disruptivních technologií a kryptoměn. Před nástupem do Raiffeisenbank strávil 1,5 roku na výzkumné stáži na Yokohama National University v Japonsku.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama