Twitter čekají změny ve vedení i v obsahu

Uživatelé by se mohli dočkat větší svobody příspěvků, omezení zásahů moderátorů příspěvků i...

Twitter čekají změny ve vedení i v obsahu
 Redakce
Redakce

Sociální síť Twitter pod novým vlastníkem Elonem Muskem zřejmě čekají změny ve vedení i v jejím obsahu. Uživatelé by se mohli dočkat větší svobody příspěvků, omezení zásahů moderátorů příspěvků i některých technických změn. Vyplývá to z odpovědí analytiků oslovených dnes ČTK.

Spoluzakladatel služby PayPal a šéf automobilky Tesla Musk internetovou společnost koupí za přibližně 44 miliard dolarů (zhruba bilion Kč). Očekává se, že převzetí bude hotové do několika měsíců. Akcie Twitteru budou poté staženy z burzy, na kterou vstoupily v roce 2013. Podle analytika Filipa Louženského je velmi nepravděpodobné, že by jako výkonný ředitel zůstal Parag Agrawal, který před několika měsíci ve funkci vystřídal zakladatele společnosti Jacka Dorseyho.

Reklama

"Musk se netají tím, že je s podobou Twitteru dlouhodobě nespokojen a čekají nás tak zřejmě velké změny, včetně přidání tlačítka ´upravit´. Musk v minulosti kritizoval banování různých názorových proudů a tvrdí, že to je proti svobodě slova. Nové vedení tak pravděpodobně obnoví účet bývalému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Ten ale už prohlásil, že se na Twitter nevrátí, má totiž svou vlastní sociální síť Truth Social. Té se ale zatím moc nedaří," podotkl Louženský.

Pro Twitter je změna vlastníka podle Vladana Crhy pozitivní informací. "Přinejmenším je vstup nejbohatšího člověka na světě obrovskou reklamou pro tuhle sociální síť, která se v poslední době potýkala s pomalým růstem počtu uživatelů ve srovnání s konkurenčními sociálními médii a také s menší schopností na tomto počtu zákazníků generovat příjmy. Elon Musk má podle svých prohlášení s Twitterem velké plány a jeho dosavadní obchodní úspěchy slibují, že další vývoj Twitteru rozhodně nebude nuda," řekl dnes Crha ČTK.

Reklama

Společnost Twitter se z korporace, jež musí vyvažovat nejen zájmy svých jednotlivých akcionářů, ale navíc ještě politické a jiné tlaky, stane podle ekonoma Lukáše Kovandy podnikem jednoho muže. Připomněl, že před Muskovým nákupem ovládaly zhruba pět procent Twitteru saúdské petrodolary. "Saúdská Arábie zrovna nepatří mezi režimy, jež se zasazují za svobodu slova. Je to mnohem spíše režim, jenž novináře likviduje," dodal Kovanda. Republikánská strana podle něj zároveň naznačuje, že pokud v letošních volbách ovládne Kongres, zahájí prošetřování Twitteru, který viní z cenzurování. Podobně hovoří i bývalý prezident Trump.

Podle analytika Štěpána Hájka si Musk přidělal potenciálně hodně práce, jelikož se většinově očekává, že si z aktuálního vedení firmy nechá pouze několik jedinců. "Musk získal většinovou podporu od uživatelů sociální sítě. Dokonce i od spoluzakladatele Dorseyho, který se nedávno vyjádřil, že by Twitter neměl nikdo vlastnit a měl by zůstat veřejnou společností. Twitter bojuje s několika žalobami ohledně reportů rasové diskriminace proti několika zaměstnancům," dodal Hájek.


Zdroj: ČTK
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama