Týden plný klíčových zpráv o trhu práce, maloobchodních výsledků a celních opatření

První březnový týden přinese investorům řadu klíčových událostí, které mohou výrazně ovlivnit vývoj amerických akciových trhů. Nejdůležitější bude páteční report z trhu práce za únor, kde se očekává mírný nárůst počtu nových pracovních míst o 143 tisíc a stagnace míry nezaměstnanosti na úrovni 4 %.

Týden plný klíčových zpráv o trhu práce, maloobchodních výsledků a celních opatření
Timur Barotov
Timur Barotov

Tato data přijdou v době, kdy se objevují známky ochlazení na trhu práce, nová data ukazují nejvyšší počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti od začátku roku a klesající počet volných pracovních míst. Důležité budou také výsledky klíčových maloobchodních řetězců, jako jsou Target, Costco nebo Abercrombie & Fitch, které naznačí, jak se vyvíjí nálada amerických spotřebitelů. Kromě toho od 4. března začnou platit nová cla na dovoz z Kanady, Mexika a Číny, což může mít dopad na obchodní vztahy a ceny zboží. Minulý týden skončil pro americké indexy smíšeně – Dow mírně posílil, zatímco Nasdaq odepsal 4 %. S&P 500 vstupuje do března s minimálním ziskem od začátku roku, a to i kvůli silné korekci s akciemi Nvidia, které po zveřejnění výsledků klesly o více než 9 %. Na negativní sentiment upozornil i prudký pokles bitcoinu a dalších hlavních kryptoměn.

Situaci může zhoršit i politika vyšší fiskální odpovědnosti, administrativa prezidenta Trumpa a Elona Muska prosazuje výrazné snižování počtu federálních zaměstnanců skrze náborové moratorium, dobrovolné odchody a propouštění pracovníků ve zkušební době. I když tyto kroky zatím únorová data výrazně neovlivní, v dalších měsících by mohly vést k úbytku až 200 tisíc pracovních míst ve veřejném sektoru do konce fiskálního roku. Bank of America upozorňuje, že snižování počtu federálních zaměstnanců je rizikem pro odhadovanou míru nezaměstnanosti. K tomu se přidává i nejistota ohledně budoucího vývoje státních zakázek pro soukromé firmy a pokles spotřebitelských výdajů ze strany propuštěných státních zaměstnanců. Výhled amerického trhu práce tak zůstává nejistý. Většina analytiků a stratégů na Wall Street ale zůstává relativně optimistická. Ekonomika podle nich nadále vykazuje odolnost, zejména díky silné spotřebitelské poptávce a stabilní situaci na trhu práce. Očekává se sice určité zpomalení růstu, ale většina odborníků nevěří, že by mělo dojít k hluboké recesi. Současný vývoj spíše vnímají jako návrat k normálnějším podmínkám po několika letech mimořádných událostí, než jako signál začátku výraznější ekonomické krize.  

Do toho všeho se na trhu šíří obavy z prasknutí tzv. „bro bubble“, jak ji nazval stratég Bank of America Michael Hartnett. Bitcoin, který po Trumpově vítězství prudce rostl, nyní zpět testuje úrovně kolem 80 000 dolarů. Akcie Tesly stagnují a další oblíbené spekulativní tituly, jako jsou Meta nebo Palantir, vykazují slabost. Hartnett varuje, že pokud S&P 500 klesne zpět k úrovním kolem 5 783 bodů, které zaznamenal v den voleb, mohou se objevit tlaky na Trumpovu administrativu, aby trhy podpořila. Zatím se však Trump ve svém druhém funkčním období soustředí spíše na cla, dluhopisový trh a snižování počtu státních zaměstnanců než na komentování dění na burze. Jak velký pokles by ho přiměl k zásahu, zůstává otázkou, ale trh bude pečlivě sledovat, kdy a jak prezident opět zaměří svou pozornost na Wall Street.

Timur Barotov
Timur Barotov
analytik BHS

Pracuje na pozici analytika u obchodníka s cennými papíry BH Securities a.s., kde odpovídá za tvorbu prognóz a analýzu prostředí na kapitálových trzích s převážným zaměřením na americké trhy. Vystudoval magisterský obor financí na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy a věnuje se investování již od počátku svých studií. Mezi jeho profesní zkušenosti se řadí i poradenství v oblasti fúzí a akvizic a projektová analytika týkající se valuací společností.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama