Týden ve znamení (nejen) amerického trhu práce

V nadcházejícím týdnu se zaměříme na klíčová data z české ekonomiky, která budou zahrnovat vývoj v oblasti zahraničního obchodu, průmyslu či trhu práce. Právě situace na pracovním trhu pak bude široce sledována i ve Spojených státech, kde vychází měsíční report o zaměstnanosti.

Týden ve znamení (nejen) amerického trhu práce
Vít Mikušek
Vít Mikušek

Dále týden okoření ještě aktuální míra inflace v Německu i v celé eurozóně.

Dnes by měl být publikován výsledek plnění státního rozpočtu za rok 2024. Původně MF ohlásilo zveřejnění dat již v pátek, nakonec se však termín přesunul na dnešních 14 hodin. V zahraničí bude vycházet nejprve údaj o cenovém vývoji v Německu v průběhu prosince, kdy se očekává mírné zrychlení meziroční inflace z 2,2 na 2,4 % (v případě harmonizovaného indexu pak z 2,4 na 2,6 %). Eurozóna pak poskytne vhled do nálady analytiků a investorů skrze index Sentix (očekáváme -18,9 bodů vs -17,5 v prosinci).

Reklama

Úterý otevře bilance zahraničního obchodu ČR, která by měla zůstat v listopadu aktivní (odhadujeme +12,2 vs +11,0 mld. Kč v říjnu). Sledovanou událostí bude také zveřejnění prosincové inflace v eurozóně, odhadujeme její zrychlení z 2,2 na 2,5 % r/r, nezaměstnanost by měla zůstat beze změny (6,3 %). Spojené státy poskytnou první z várky dat z trhu práce, kdy půjde o otevřená pracovní místa JOLTS v listopadu (odhad 7,65 vs 7,74 mil. v říjnu), dále bude zveřejněn také prosincový index ISM ve službách.

Středa připraví přehlídku zásadních dat ze zahraničí, v případě Německa půjde o průmyslové objednávky a maloobchodní tržby v listopadu (tržní odhad 1,9 % vs 1 % r/r v říjnu), z eurozóny to bude výrobní inflace (očekává se silné meziměsíční zdražení okolo 1,5 % vs 0,4 % m/m v říjnu) a lednová spotřebitelská důvěra. Z USA dorazí další indicie ke stavu trhu práce, tentokrát však nověji za prosinec a soukromý sektor skrze statistiky ADP, očekává se mírný pokles. Večer bude zveřejněn ještě zápis z posledního zasedání Fedu, které vyústilo ve snížení sazeb o 25 bb v prosinci.

Reklama

Čtvrtek bude pro změnu ve znamení zejména českých dat, dozvíme se míru nezaměstnanosti ke konci prosince (čekáme její zvýšení až na 4,2 %), a také stav průmyslu během listopadu (očekáváme další propad výroby). Kondici průmyslu, a k tomu bilanci zahraničního obchodu pak odhalí i Německo, kde se očekávají o něco lepší výsledky než v předchozím období. Z eurozóny dorazí údaj o maloobchodních tržbách.

Závěr týdne bude patřit již výhradně Spojeným státům, které představí nejsledovanější událost týdne v podobě vládního reportu o zaměstnanosti. V případě změny pracovních míst trh očekává zvýšení o 160 tis., což však bude méně než v listopadu (227 tis.). Míra nezaměstnanosti by měla zůstat beze změny (4,2 %). V neposlední řadě bude zveřejněn ještě lednový průzkum sentimentu z University of Michigan.

Pohled zpět:              

Minulý pátek zveřejnila Česká národní banka zápis z prosincového zasedání Bankovní rady, která se tehdy poprvé v loňském roce rozhodla nesnížit úrokové sazby. Zápis potvrdil shodu mezi centrálními bankéři ohledně potřeby opatrného postupu, jelikož rizika výhledu inflačního cíle Bankovní rada vyhodnotila jako mírně proinflační. Diskutovaným problémem byla zejména oblast cen služeb, kde inflační momentum stále neklesá. Kromě zápisu ČNB byl také publikován finální odhad ČSÚ ohledně růstu HDP ČR ve 3. kvartále, který přinesl příznivé překvapení v podobě revize z 0,4 na 0,5 % k/k (a z 1,3 na 1,4 % r/r).

Ze zahraničí v pátek překvapila německá míra nezaměstnanosti, která navzdory očekávanému zvýšení zůstala v prosinci stabilní na úrovni 6,1 %. Pozitivní překvapení přišlo i z USA, kde výsledek indexu ISM pro zpracovatelský průmysl skončil nad očekáváními analytiků (49,3 vs odhad 48,4). Ke zvýšení indexu došlo i v porovnání s předchozím měsícem (48,4), stále však průmysl v USA zůstává před bránou expanze.

Akciovým trhům se v pátek konečně zase dařilo, americký S&P 500 porostl rovnou o 1,26 %, čímž však nestačil odmazat celkovou ztrátu za minulý týden, která činí -1,06 %. Naopak nedařilo se německému indexu DAX (-0,59 % v pátek), který však za minulý týden přesto zůstal v zelených číslech (+0,29 %). Pražský PX v pátek posílil o 0,89 %, od začátku leda pak o 1,08 %. Koruna v pátek posílila dále pod úroveň 25,15 EUR/CZK, krátkodobě dokonce pokořila hranici 25,10 EUR/CZK.

Vít Mikušek
Vít Mikušek
analytik Raiffeisen Bank

Vít Mikušek je makroekonomickým analytikem Raiffeisenbank se zaměřením na oblast finančních trhů. Vystudoval magisterský obor Ekonomie a finance na Institutu ekonomických studií FSV UK, v rámci souběžného bakalářského studia na VŠE a FSV UK se věnoval teoretické ekonomii a veřejné politice. Do oblastí jeho zájmu patří globální politická ekonomie a finanční trhy včetně disruptivních technologií a kryptoměn. Před nástupem do Raiffeisenbank strávil 1,5 roku na výzkumné stáži na Yokohama National University v Japonsku.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama