V USA roste pesimismus, v Německu optimismus
Dnes se zaměříme zejména na průzkum instituce ZEW týkající se německé ekonomiky. Bude to jeho první vydání po předčasných parlamentních volbách, které se na konci února konaly v nejlidnatější zemi Evropy.

Investoři ocenili vítězství konzervativní CDU/CSU a možné sestavení vlády pouze o dvou stranách (se Sociálními demokraty vytvoří tzv. velkou koalici) a dá se očekávat, že optimismus narostl i mezi finančními analytiky. Ti by podobně jako finanční trhy měli hodnotit pozitivně ochotu budoucí nové koalice investovat více veřejných finančních prostředků do obrany a infrastruktury prostřednictvím fondu, kde by mělo být alokováno až 500 mld. eur. Zároveň se nová vládní koalice dohodla se stranou Zelených zrušit dluhovou brzdu ještě ve starém složení Bundestagu, protože v novém složení by tyto tři strany nedosáhly na ústavní většinu. Právě dluhová brzda je označována jako jeden z hlavních faktorů zaostávání německé ekonomiky v posledních letech, když nebyly a vlastně ani nemohly být řešeny její strukturální problémy (infrastruktura, digitalizace či obrana). Navíc by pozitivní náladu mělo přiživovat pokračující uvolňování měnové politiky ECB a americký návrh na alespoň dočasné příměří mezi Ukrajinou a Ruskem. Index hodnocení současné situace by se tak podle nás mohl zlepšit z -88,5 na -76,6 bodů (tržní odhad -80,5 bodů) a index budoucích očekávání by dle naší predikce měl vzrůst z 26 na 50,5 bodů (tržní odhad 50,3 bodů).
V odpoledních hodinách dorazí zajímavé údaje ze Spojených států amerických. Nejprve to budou dílčí data z nemovitostního trhu, konkrétně počet nově zahájené výstavby a počet stavebních povolení za měsíc únor. V případě nově zahájené výstavby bytových domů se po meziměsíčním poklesu o téměř 10 % očekává jejich nárůst o zhruba 1 % na 1381 tis. Na druhé straně by se podle trhu měl počet vydaných stavebních povolení v meziměsíčním srovnání snížit o necelá 2 % na 1450 tis. O necelou hodinu později se dozvíme únorový výsledek průmyslové výroby. V lednu se meziměsíční průmyslová výroba zvýšila o 0,5 %, přičemž růstová dynamika by měla zpomalit na 0,2 %.
Pohled zpět:
Nový týden otevřely ceny tuzemských výrobců. Ty v průmyslu poklesly meziměsíčně i meziročně o 0,1 % přesně v souladu s naší prognózou, zatímco trh očekával v obou srovnání nepatrný nárůst (+0,1 %). Cenovou hladinu stlačovaly směrem níže zejména ceny energií, když klesaly na světových trzích ceny elektrické energie, zemního plynu i ropy. Zároveň v této oblasti zůstávají inflační tlaky utlumené kvůli stále nízké poptávce po průmyslovém zboží. Naopak za potraviny si nejspíše v dalších měsících připlatíme, což naznačuje další vývoj cen v zemědělství, když v meziměsíčním srovnání vzrostly o 0,9 % a meziroční dynamika zrychlila z 9,1 % na 9,3 %.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5476
Běžný účet platební bilance v České republice dosáhl v prvním měsíci tohoto roku přebytku ve výši 34,1 mld. Kč, což bylo takřka v souladu s mediánovým odhadem trhu (+33 mld. Kč). Prosincový výsledek byl pouze mírně korigován směrem níže z 15,2 na 14,1 mld. Kč. Koruna na dopolední výsledky z české ekonomiky nereagovala a zůstala na dostřel hranice 25 EUR/CZK.
Maloobchodní tržby v USA meziměsíčně vzrostly pouze o 0,2 %, ačkoli trh očekával nárůst o 0,6 %. Zároveň byl revidován lednový výsledek z -0,9 % na -1,2 %. Ani výsledek bez volatilní složky aut není o moc lepší, když maloobchodní prodejci zaznamenali vyšší tržby o 0,3 % v souladu s mediánem trhu, ale i v tomto případě byl navýšen lednový pokles z -0,4 % na -0,6 %. Dále byl publikován průzkum newyorské pobočky Fedu ohledně podnikatelské nálady ve zpracovatelském průmyslu. Mírný optimismus pominul, nyní převažuje skepse, když index propadl z +5,7 na -20,0 bodů. Zdá se, že celní opatření ze strany americké administrativy, aby mimo jiné chránila tamní průmysl, jsou vnímána s obavami. Americká ekonomika je totiž závislá na dovozu některých komponent, ale ty by se mohly výrazně prodražit se sazbou cla dosahující 25 %. Vše se zkrátka nevyplatí vyrábět na jednom místě, ač to na první pohled vypadá lákavě.
Na začátku nového týdne se na akciových trzích zelenalo. Americký index S&P 500 si připsal 0,6 %, německý DAX 0,7 % a pražský PX o 0,6 %. Koruna mírně oslabila na 25,05 EUR/CZK.