Výsledky PMI pozitivně překvapily, dnes bude testem průzkum Ifo

Na závěr týdne bude naše pozornost směřovat do Německa, kde vychází široce sledovaný průzkum institutu Ifo.

Výsledky PMI pozitivně překvapily, dnes bude testem průzkum Ifo
Vít Mikušek
Vít Mikušek

Výsledek dotazníkového šetření, které měří náladu tisíců německých firem z různých odvětví, poskytne důležitý vhled do nálady mezi podniky, což může naznačit budoucí vývoj ekonomiky. Náš odhad očekává velice mírné zhoršení aktuálních podmínek (odhad 84,2 vs 84,4 v září) a mírné zlepšení očekávání do budoucna (odhad 86,9 vs 86,3 v září), přičemž souhrnný indikátor businessového prostředí by tak mohl nepatrně vzrůst ze zářijových 84,4 na 85,5 v říjnu. Nízké tempo pokroku by však i v případě naplnění našeho očekávání připomínalo spíše stagnaci, což reflektuje aktuální stav německé ekonomiky. Ta se podle dosavadních dostupných údajů zatím nechystá k rozhodnému odražení ode dna, když už podle úterního průzkumu ZEW mezi finančními analytiky sice vzrostla důvěra v budoucí podmínky, zato však pokračoval pokles hodnocení aktuální situace.

V eurozóně dnes vychází o něco méně sledovaný vývoj peněžního agregátu M3, který trendově roste již od srpna loňského roku. Peněžní zásoba by se měla zvýšit i nyní (odhad 3 % vs 2,9 % v srpnu), kdy naše prognóza je v souladu s očekáváními trhu.

Reklama

Zajímavější však mohou být data z USA, kde dnes kromě finální spotřebitelské důvěry U Michigan (odhad 69,0 vs předchozích 68,9) bude zveřejněna i statistika objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Ty by však měly podle odhadů meziměsíčně poklesnout o rovné 1 % navzdory očištění o sezónní vlivy (vs 0,0 % v srpnu).

Pohled zpět:              

Včera zveřejnil Český statistický úřad aktuální výsledky pravidelných konjunkturálních průzkumů, které v souhrnu přinesly drobné zklamání. Trh očekával zlepšení složeného indikátoru důvěry o 0,1 bodu, ve skutečnosti naopak došlo k poklesu ze 97,0 na 96,8 bodů. Za poklesem stojí zejména horší důvěra podnikatelů, zatímco na straně spotřebitelů došlo naopak ke zlepšení. Spotřebitelé nyní v menší míře očekávají zhoršení své vlastní, potažmo celkové ekonomické situace v Česku, zároveň však vzrostl podíl těch, kteří by s odkazem na aktuální podmínky spíše odložili provádění větších nákupů.

Reklama

Ze zahraničí včera dorazila série indexů nákupních manažerů (PMI), které pozitivně překvapily trh. Jak v případě Německa či eurozóny, tak i ve Spojených státech došlo k nad očekávání lepším výsledkům. Zpracovatelský průmysl tak může v příštích měsících klesat o něco pomaleji, přesto však v žádné ze zmíněných zemí ještě PMI nedosahuje hraničních 50 bodů potřebných k expanzi. Nad touto hranicí se však nachází již po delší dobu alespoň oblast služeb, které se daří i v Německu.

Akciové trhy se včera obrátily do zelených čísel, americký index S&P 500 po 3denní ztrátové seanci posílil o 0,21 %. Nejvýraznějším hráčem byla společnost Tesla, která vzrostla dokonce o téměř 22 %, což je její nejlepší intradenní výsledek za posledních více než 10 let. Investorskou horečku v případě Tesly probudila Muskova prognóza růstu tržeb v příštím roce (20-30 %), jakož i příslib uvedení dostupného vozu na trh. Dařilo se i akciím v Evropě, německý index DAX vzrostl o 0,34 % a růst pokračoval i na pražské burze, která posílila téměř o 0,5 %. Koruna včera posílila a prolomila hranici 25,20 EUR/CZK.

Vít Mikušek
Vít Mikušek
analytik Raiffeisen Bank

Vít Mikušek je makroekonomickým analytikem Raiffeisenbank se zaměřením na oblast finančních trhů. Vystudoval magisterský obor Ekonomie a finance na Institutu ekonomických studií FSV UK, v rámci souběžného bakalářského studia na VŠE a FSV UK se věnoval teoretické ekonomii a veřejné politice. Do oblastí jeho zájmu patří globální politická ekonomie a finanční trhy včetně disruptivních technologií a kryptoměn. Před nástupem do Raiffeisenbank strávil 1,5 roku na výzkumné stáži na Yokohama National University v Japonsku.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama