Výsledky PMI pozitivně překvapily, dnes bude testem průzkum Ifo
Na závěr týdne bude naše pozornost směřovat do Německa, kde vychází široce sledovaný průzkum institutu Ifo.
Výsledek dotazníkového šetření, které měří náladu tisíců německých firem z různých odvětví, poskytne důležitý vhled do nálady mezi podniky, což může naznačit budoucí vývoj ekonomiky. Náš odhad očekává velice mírné zhoršení aktuálních podmínek (odhad 84,2 vs 84,4 v září) a mírné zlepšení očekávání do budoucna (odhad 86,9 vs 86,3 v září), přičemž souhrnný indikátor businessového prostředí by tak mohl nepatrně vzrůst ze zářijových 84,4 na 85,5 v říjnu. Nízké tempo pokroku by však i v případě naplnění našeho očekávání připomínalo spíše stagnaci, což reflektuje aktuální stav německé ekonomiky. Ta se podle dosavadních dostupných údajů zatím nechystá k rozhodnému odražení ode dna, když už podle úterního průzkumu ZEW mezi finančními analytiky sice vzrostla důvěra v budoucí podmínky, zato však pokračoval pokles hodnocení aktuální situace.
V eurozóně dnes vychází o něco méně sledovaný vývoj peněžního agregátu M3, který trendově roste již od srpna loňského roku. Peněžní zásoba by se měla zvýšit i nyní (odhad 3 % vs 2,9 % v srpnu), kdy naše prognóza je v souladu s očekáváními trhu.
Zajímavější však mohou být data z USA, kde dnes kromě finální spotřebitelské důvěry U Michigan (odhad 69,0 vs předchozích 68,9) bude zveřejněna i statistika objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Ty by však měly podle odhadů meziměsíčně poklesnout o rovné 1 % navzdory očištění o sezónní vlivy (vs 0,0 % v srpnu).
Pohled zpět:
Včera zveřejnil Český statistický úřad aktuální výsledky pravidelných konjunkturálních průzkumů, které v souhrnu přinesly drobné zklamání. Trh očekával zlepšení složeného indikátoru důvěry o 0,1 bodu, ve skutečnosti naopak došlo k poklesu ze 97,0 na 96,8 bodů. Za poklesem stojí zejména horší důvěra podnikatelů, zatímco na straně spotřebitelů došlo naopak ke zlepšení. Spotřebitelé nyní v menší míře očekávají zhoršení své vlastní, potažmo celkové ekonomické situace v Česku, zároveň však vzrostl podíl těch, kteří by s odkazem na aktuální podmínky spíše odložili provádění větších nákupů.
Ze zahraničí včera dorazila série indexů nákupních manažerů (PMI), které pozitivně překvapily trh. Jak v případě Německa či eurozóny, tak i ve Spojených státech došlo k nad očekávání lepším výsledkům. Zpracovatelský průmysl tak může v příštích měsících klesat o něco pomaleji, přesto však v žádné ze zmíněných zemí ještě PMI nedosahuje hraničních 50 bodů potřebných k expanzi. Nad touto hranicí se však nachází již po delší dobu alespoň oblast služeb, které se daří i v Německu.
Akciové trhy se včera obrátily do zelených čísel, americký index S&P 500 po 3denní ztrátové seanci posílil o 0,21 %. Nejvýraznějším hráčem byla společnost Tesla, která vzrostla dokonce o téměř 22 %, což je její nejlepší intradenní výsledek za posledních více než 10 let. Investorskou horečku v případě Tesly probudila Muskova prognóza růstu tržeb v příštím roce (20-30 %), jakož i příslib uvedení dostupného vozu na trh. Dařilo se i akciím v Evropě, německý index DAX vzrostl o 0,34 % a růst pokračoval i na pražské burze, která posílila téměř o 0,5 %. Koruna včera posílila a prolomila hranici 25,20 EUR/CZK.