Vývoj ceny zlata
V současné době je zlato vedle investičních účelů a výroby šperků využíváno k produkci výrobků ve zdravotnictví, při výrobě mobilních telefonů Apple nebo agenturou NASA v kosmických lodích. Stejně jako u ostatních komodit je vývoj ceny určován nabídkou a poptávkou a zároveň budoucím očekáváním účastníků trhu.
Co ovlivňuje cenu zlata?
Příklad: Pokud se poptávka po zlatě snižuje, nabídka však zároveň klesá rychleji, na trhu dochází k růstu ceny zlata. Aby byl investor schopen odhadnout směr vývoje ceny zlata, je potřeba nejprve znát motivaci tržních účastníků, kteří utvářejí nabídku a poptávku.
Strana nabídky
Těžaři jsou hlavním dodavatelem zlata skrze mincovny a rafinérie, přičemž za rok 2021 bylo na trh dodáno 3 000 tun. To tvoří přibližně 5,6 procenta z prokázaných nevytěžených rezerv, které jsou dle World Gold Council ke konci roku 2021 odhadovány na 53 000 tun.
V posledních letech produkce zlata ze zlatých dolů spíše stagnuje. Mezi lety 2020–2021 produkce stoupla o 2 procenta. Recyklované zlato kleslo mezi lety 2020–2021 o 11 procent.
Centrální banky jsou významným držitelem zlata na světě. V jejich rezervách je k polovině roku 2022 téměř 35 500 metrických tun, což je přibližně 18 procent veškerých vytěžených zásob zlata. Jsou tedy důležitým hráčem jak na straně nabídky, tak i poptávky.
Poptávka po zlatě je tvořena pěti významnými stranami. Za první pololetí 2022 dle World Gold Council největší poptávka pramenila ze sektorů:
Výroby šperků 917 tun (43,6 procenta)
Prodej mincí a slitků 526 tun (24,9 procenta)
Centrální banky poptávaly 269 tun zlata (12,79 procenta)
Investiční fondy a ETF 233 tun zlata (11,1 procenta).
Průmysl a zdravotnictví 159 tun (7,55 procenta)
Faktory ovlivňující poptávku po zlatě
Inflace
Zlato je obecně vnímáno jako ochrana před rostoucí cenovou hladinou (inflací). V případě, že se v ekonomice očekává růst cen, odráží se to i ve zvýšené poptávce po zlatě.
Úrokové sazby
Úrokové sazby mají inverzní vztah k ceně a především k poptávce po zlatě. V případě, že se očekávají rostoucí úrokové sazby, investoři vyhledávají „zaručený“ fixní úrok a poptávka po zlatě klesá.
Společně jako úrokové sazby je kurz zlata významně ovlivněn fluktuací měn, a to především amerického dolaru, jelikož se většina zlata na mezinárodních trzích obchoduje právě přes USD. Důležité měny, ve kterých probíhají podstatné objemy transakcí, jsou dále indická rupie a britská libra. Pokud některá měna oslabuje kvůli například rozpočtové nejistotě, pak zlato zpravidla posiluje na hodnotě.
V poslední řadě je poptávka, a tedy i cena ovlivněna geopolickou situací ve světě. Kvůli zvýšené geopolické nejistotě může poptávka po zlatě růst, neboť je považováno za bezpečný přístav, jenž může ochránit úspory více než ostatní riziková aktiva.