Začátek března plný zajímavých událostí a dat
První týden nového měsíce nabídne pestrou paletu zajímavých ekonomických událostí a dat. Z celosvětového hlediska budeme pozorovat zejména nejnovější údaje z amerického trhu práce a také zasedání ECB. Z tuzemska dorazí předběžný odhad únorové inflace, vývoj mezd v posledním čtvrtletí minulého roku či PMI ve zpracovatelském sektoru.

Dnes již za pár minut bude publikován výsledek PMI českého zpracovatelského průmyslu. Očekáváme, že se index zvýšil z 46,6 na 47,2 bodů. Odpoledne pak zveřejní Ministerstvo financí, jak se vyvíjelo plnění státního rozpočtu za první měsíce roku. Dále se dozvíme předběžný odhad únorové inflace v eurozóně.
Úterý poskytne pouze údaj o nezaměstnanosti v eurozóně, pozornost se tak rychle přesune na středu, kdy se budeme věnovat zejména úvodnímu odhadu české inflace v únoru. Naše prognóza zejména vlivem rostoucích cen potravin očekává návrat inflace na 3% úroveň. V USA bude publikován první důležitý údaj z amerického trhu práce a tím bude průzkum ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru.
Ve čtvrtek ukáže Český statistický úřad vývoj tuzemských mezd v posledním čtvrtletí. Naše prognóza očekává nominální růst o 7 %, což by při průměrné inflaci ve výši 2,9 % znamenalo reálný nárůst o 4 %. Odpoledne pak bankovní rada ECB bude pokračovat s uvolňováním měnové politiky a popáté za sebou sníží sazby o 25bb.
Pátek bude především ve znamení klíčových dat z amerického trhu práce. Podle trhu by měl počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor mírně vzrůst a míra nezaměstnanosti stagnovat na úrovni 4 %. Eurostat zveřejní finální odhad růstu HDP v posledním čtvrtletí minulého roku, přičemž změna není očekávána.
Pohled zpět:
Minulý pátek zpřesnil Český statistický úřad svůj odhad růstu tuzemské ekonomiky, která vzrostla ve 4Q‘24 mezičtvrtletně o 0,7 % a meziročně o 1,8 %. V obou srovnáních tak byl růst navýšen o 0,2 p.b. Za celý loňský rok ale odhad zůstal na úrovni rovného 1 %, jelikož došlo k revizím výsledků ve všech čtvrtletích minulého roku. Českou ekonomiku v průběhu celého minulého roku táhla domácí poptávka a tento trend podle naší predikce bude pokračovat i letos, kdy nárůst reálných mezd povzbudí domácnosti k vyšším útratám. Naopak na zahraniční poptávku vzhledem ke slabosti Německa a hrozbě obchodních válek nelze spoléhat.
Více v komentáři:
V Německu se nezaměstnanost drží na úrovni 6,2 %, důležitější ovšem byl úvodní odhad únorové inflace, která podle národní i evropské metodiky v meziročním vyjádření zůstává na stejné úrovni jako v lednu (CPI 2,3 % a HICP 2,8 %).
Ze Spojených států amerických dorazily údaje o inflaci, když cenový index PCE dopadl v souladu s očekáváními. Meziroční inflace poklesla z 2,6 % na 2,5 % a její jádrová složka pak z revidovaných 2,9 % (původně 2,8 %) na 2,6 %. Naopak překvapily osobní příjmy a výdaje, když příjmy místo meziměsíčního nárůstu o 0,4 % vzrostly o 0,9 %. Naopak tempo výdajů dokonce o 0,2 % ve srovnání s prosincem pokleslo, ačkoli se na očekávalo jejich zvýšení právě o 0,2 %.
Americký index S&P 500 si připsal v pátek 1,6 %, německý DAX zůstal na čtvrteční úrovni a pražská burza výrazně ztratila (-1,8 %). Koruna oslabila zpět nad úroveň 25 EUR/CZK.