Začínají povolební jednání v Německu, dále data o HDP ve 4Q‘24
V tomto týdnu budeme sledovat povolební situaci v Německu, další výroky Donalda Trumpa nejen v oblasti celních opatření, ale také další fázi vyjednávání ohledně války Ruska a Ukrajiny. Ekonomický kalendář nabídne údaje o HDP v posledním kvartále minulého roku (ČR, SRN, USA) a také další údaje o inflaci (PCE v USA, CPI/HICP v SRN).

Dnes se dozvíme, jak hodnotí současnou situaci a budoucnost podnikatelé v rámci průzkumu Ifo. Pochopitelně volební výsledky se v něm ještě nezobrazují a bude tak velice zajímavé sledovat příští vydání této ankety. Dále by Eurostat měl potvrdit svůj předběžný odhad lednové inflace v eurozóně.
V úterý bude zveřejněno Českým statistickým úřadem, jak se vyvíjely v lednu tuzemské ceny výrobců. Očekáváme, že v meziměsíčním srovnání došlo k jejich nárůstu o 0,9 % a meziročně o 1,3 %. Z Německa dorazí finální odhad HDP za 4Q’24 a z USA data o spotřebitelské důvěře. Zasedat bude Maďarská národní banka, která opět ponechá sazby nezměněny.
Ve středu se dozvíme také, jaká je důvěra mezi spotřebiteli v Německu v rámci průzkumu instituce GfK. V USA budou publikovány údaje o počtu prodaných nových domů.
Čtvrtek nabídne zpřesněný odhad HDP ve 4Q’24 ve Spojených státech amerických a také vývoj objednávek dlouhodobé spotřeby.
Pátek bude co do kvantity i důležitosti tím nejzásadnějším dnem tohoto týdne. Nejprve ČSÚ zveřejní zpřesněný odhad tuzemského HDP ve 4Q’24 včetně jeho struktury. Následovat budou data z Německa, a to o nezaměstnanosti, a především předběžný odhad únorové inflace. Z USA dorazí také údaje o inflaci (cenový index PCE) a dále o osobních příjmech a výdajích.
Pohled zpět:
Včera proběhly předčasné parlamentní volby v Německu, kde při více než 80% účasti rozhodli voliči o vítězství opoziční CDU/CSU v čele s Friedrichem Merzem, nicméně zisk okolo 29 % je pro tuto pravicovou stranu mírným zklamáním. Zároveň se další opoziční straně AfD podařilo získat více než 20 % a do Bundestagu se dostala i Die Linke (neboli Levice), se kterými vítěz voleb odmítá jakoukoli podobu vládní spolupráci. Sestavení nové stabilní vlády tak nemusí být jednoduchým úkolem.
Na konci minulého týdne byly publikovány výsledky konjunkturálního průzkumu, ze kterého vyplývá, že se důvěra tuzemských spotřebitelů mírně snížila, naopak mezi podnikateli se mírně zvýšila a je na nejvyšší úrovni od dubna 2023. Podnikatelé lépe hodnotí současnou ekonomickou situaci a zároveň vidí budoucnost relativně optimisticky. Na druhé straně spotřebitelská důvěra je na nejnižší úrovni za poslední rok vzhledem k obavám z dalšího vývoje české ekonomiky a možného nárůstu nezaměstnanosti.
Ze světa dorazila várka nejnovějších indexů nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru. V Německu se zvýšil z 45,0 na 46,1 bodů, přičemž se předpokládal nárůst na 45,5 bodů. Lepší výsledek u našeho západního souseda se projevil i na vyšší (z 46,6 na 47,3b.), než očekávané (47b.) hodnotě indexu v celé eurozóně. Index se ve Spojených státech amerických vyvíjel téměř v souladu s očekáváním a nadále se tak drží nad 50ti bodovou hranicí. To ale už neplatí pro oblast služeb, kde se index nečekaně propadl z 52,9 na 49,7 bodů.
Americký index S&P 500 v pátek odepsal 1,7 % v souvislosti s poklesem PMI ve službách, nižší spotřebitelskou důvěrou a zvýšenými inflačními očekáváními. Ztráta německého DAX byla pouze nepatrná (-0,1 %) a pražský PX oslabil o 0,6 %. Koruna začíná nový týden na úrovni 25,10 EUR/CZK.