Zasedání ECB v hledáčku již ve čtvrtek

Tento týden bude ve znamení měnově-politického zasedání Evropské centrální banky, která ve čtvrtek rozhodne o potenciální změně referenčních úrokových sazeb pro eurozónu.

Zasedání ECB v hledáčku již ve čtvrtek
Vít Mikušek
Vít Mikušek

Vzhledem k nad očekávání příznivému vývoji v oblasti inflace, která se dostala dokonce pod cílovou 2% úroveň, a zároveň stále utlumenému ekonomickému růstu, trh zesílil svá očekávání, že ECB bude bez přestávky pokračovat ve snižování sazeb. S tím počítá i naše prognóza, která předpokládá standardní krok ve výši -25bb.

Dnes týden otevřou data z platební bilance ČR, která odhalí stav svého běžného účtu ke konci srpna. V USA je státní svátek (Columbův den), americké burzy však budou v běžném provozu, zavřen bude pouze dluhopisový trh spolu s bankovními institucemi.

Reklama

V úterý bude zveřejněna změna objemu průmyslové produkce v eurozóně, náš odhad počítá s růstem o 1,7 % oproti červenci, v meziročním srovnání však výroba zůstane odhadem o 1 % snížená. V Německu bude zveřejněn průzkum ZEW, kde se po 4 měsících poklesů nyní očekává zlepšení sentimentu. V USA bude publikován průzkum newyorského Fedu ohledně nálady ve zpracovatelském průmyslu, která by se podle tržního odhadu měla tentokrát zhoršit (odhad 3,6 vs 11,5 v září).

Ve středu budou na pořadu ceny průmyslových výrobců v České republice, kde očekáváme jen mírné meziměsíční zdražení o 0,1 % (+1 % r/r), když v září výrobci “těžili” z tehdy ještě klesajících cen ropy na světových trzích.

Reklama

Ve čtvrtek přijde hlavní událost týdne, a to avizované zasedání Evropské centrální banky. Pokud ECB dle očekávání sníží sazby o 25bb, depozitní sazba tak poklesne na 3,25 %. Dále z eurozóny ještě dorazí potvrzující data o zářijové inflaci (odhad 1,8 % r/r) a zahraničním obchodě. V USA bude kromě každotýdenních statistik z trhu práce publikován i výsledek maloobchodu (odhad 0,3 % m/m vs 0,1 % v srpnu) nebo průmyslové produkce (odhad -0,1 % m/m vs 0,8 % v srpnu).

V pátek týden uzavře saldo běžného účtu platební bilance eurozóny. Ve Spojených státech se bude pozornost trhu ubírat směrem k nemovitostnímu trhu, když má být zveřejněn počet vydaných stavebních povolení, jakož i počet nově zahájené rezidenční výstavby. Trh očekává drobné zhoršení obou zmíněných statistik.

Pohled zpět:

Závěr minulého týdne z hlediska eurozóny ničím nepřekvapil, když finální odhad inflace v Německu zůstal beze změny, čímž byl potvrzen mírný meziroční růst spotřebitelských cen o 1,6 %, resp. o 1,8 % podle harmonizované metodiky. Takový výsledek tak jen podporuje očekávané snížení sazeb ECB na čtvrtečním zasedání.

Zajímavější pak byla data ze Spojených států, kde tamní index cen výrobců překvapil meziměsíční stagnací, čímž však zajistil růst výrobních cen o 1,8 % r/r, když byl zároveň zpětně navýšen růst během srpna (1,9 %). Mírné zklamání přinesly předběžné výsledky průzkumu U Michigan, který poukázal na možné zhoršení sentimentu spotřebitelů v říjnu (68,9 vs 70,1 bodů v září). Inflační očekávání na horizontu jednoho roku opět mírně porostla (téměř na 3 %), v 5letém výhledu naopak mírně poklesla z 3,1 % na rovná 3 %, což je podstatné z důvodu postupného odbourávání zvýšených inflačních očekávání, která by jinak omezovala schopnost Fedu doručit cenovou stabilitu.

Akciové trhy zakončily minulý týden v zelených číslech, když index S&P 500 porostl o 0,61 % (+1,35 % za celý týden). Německý DAX si připsal 0,85 %, za celý týden si tak polepšil o 1,17 %. Pražská burza skrze index PX posílila v pátek o 0,28 %, souhrnně však týden uzavřela takřka beze změny. Koruna v závěru týdne mírně posílila a pohybuje se poblíž úrovně 25,30 EUR/CZK.

Vít Mikušek
Vít Mikušek
analytik Raiffeisen Bank

Vít Mikušek je makroekonomickým analytikem Raiffeisenbank se zaměřením na oblast finančních trhů. Vystudoval magisterský obor Ekonomie a finance na Institutu ekonomických studií FSV UK, v rámci souběžného bakalářského studia na VŠE a FSV UK se věnoval teoretické ekonomii a veřejné politice. Do oblastí jeho zájmu patří globální politická ekonomie a finanční trhy včetně disruptivních technologií a kryptoměn. Před nástupem do Raiffeisenbank strávil 1,5 roku na výzkumné stáži na Yokohama National University v Japonsku.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama