Offline Štěpána Křečka

Marian Jelínek: Pomalu létáme na Mars, ale neznáme sami sebe

Marian Jelínek je hokejový trenér a dlouholetý osobní kouč Jaromíra Jágra. Již více než 25 let se zabývá sportovní psychologií a mentálním koučinkem. Přednáší nejen asociacím a klubům napříč všemi sporty, ale také firmám z různých oborů. Získal dva doktoráty a je garantem oboru Psychologie pro manažery na Newton College. Se Štěpánem si povídali o lidské motivaci, efektivitě i paralelách mezi světem sportu a businessu.

Magdalena Souček: Do starého světa se nevrátíme, přichází nová realita

Magdalena Souček řídí kancelář EY v České republice a v několika zemích střední a jihovýchodní Evropy. Zaměřuje se na činnost autorizované účetní a je kvalifikovanou statutární auditorkou v ČR. Je rovněž členkou Amerického institutu certifikovaných veřejných účetních (AICPA) a Komory auditorů České republiky. V roce 2007 získala cenu nejvlivnější žena českého byznysu. Zaštiťuje celosvětovou soutěž Podnikatel roku. V příjemném podcastovém povídání se Štěpánem Křečkem otevřeli celou řadu aktuálních a zajímavých témat.

Vladimír Pikora: Ekonomové zmizeli z vedení států

Vladimír Pikora je český analytik finančních trhů, makroekonom a publicista. Z pozice hlavní ekonom Volksbank CZ odešel v roce 2006 do analytického domu Next Finance, kde působí opět jako hlavní ekonom. V rámci hospodářské politiky se věnuje hlavně měnové politice, vlivu umělé inteligence na ekonomiku a důchodové reformě. Na tato témata napsal společně s manželkou Markétou Šichtařovou řadu knih. Za ekonomický thriller Lumpové a beránci získali v roce 2015 Cenu čtenářů v prestižní anketě Magnesia Litera. Je otcem šesti dětí. V podcastu, který byl natáčen v druhé polovině září letošního roku, si se Štěpánem povídali o trendech v ekonomice a společnosti, které jsou charakteristicé pro současný vývoj.

Martin Kovář: Amerika zdivočela, objektivita neexistuje

Martin Kovář je profesor historie a jeden z největších českých odborníků na dějiny 20. století. Působí jako zástupce vedoucího Katedry hospodářských dějin na Národohospodářské fakultě VŠE v Praze. Je bývalým prorektorem Univerzity Karlovy. Na serveru INFO.CZ píše o historii a natáčí podcast Jízda dějinami. Rovněž moderuje Interview Martina Kováře na Radiu Z. 

Lenka Zlámalová: Pes pokouše toho, kdo se bojí

Lenka Zlámalová se jako analytička Echo24 dlouhodobě zabývá ekonomikou a politikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Od roku 2003 do roku 2009 byla hlavní analytičkou Hospodářských novin. Stejnou pozici zastávala od roku 2009 do října 2013 v Lidových novinách. Pravidelně vystupuje ve zpravodajských pořadech České televize a Českého rozhlasu. Se Štěpánem si povídali o tom, jak česká republika zvládá pandemii, jaké pohyby ve světě spustila a také o hybných silách současné společnosti, která se nám mění před očima.
Reklama

Martin Wichterle: Dohnat Německo je prozatím sci-fi

Martin Wichterle je český průmyslník, majitel holdingu Wikov Industry, tradičního výrobce ozubených kol a průmyslových převodovek. V roce 2014 se stal spolumajitelem výrobce designového křišťálu Bomma, později pak tradiční české sklárny Ruckl v Nižboru. Jako vnuk slavného českého vědce Otty Wichterleho, vynálezce kontaktních čoček a silikonu, podporuje českou vědu. Skrze Nadační fond Neuron se stal mecenášem mladých vědců. O společnosti, vědě, podnikání i tom, jaké to je být vnukem významného vědce, si přišel popovídat do dalšího z dílů podcastu Offline Štěpána Křečka.

Bohumil Pečinka: Společnost se vyvíjí v cyklech

Bohumil Pečinka vystudoval Fakultu sociální věd UK, rovněž studoval historii a politologii na Filozofické fakultě UK. V prosinci 1989 spoluzaložil čtrnáctideník Studentské listy, po jeho zániku koncem roku 1991 začal pracoval v časopisu Reflex. V letech 1994 až 1997 pracoval v Lidových novinách a od roku 1999 se opět stal komentátorem Reflexu. V únoru 1999 získal novinářskou cenu Ferdinanda Peroutky. Od roku 2009 je šéfem politické rubriky Reflexu a od roku 2016 zástupcem šéfredaktora časopisu. Vydal několik knih: Proti blbé náladě, To byla léta devadesátá, Cesta na Hrad, Politika z obou stran a Hry o všechno. Se Štěpánem se v podcastu z různých úhlů zamýšlejí nad společenskými post-covid trendy, které aktuálně rezonují napříč domácí i světovou politikou i nad rysy doby, která právě přichází.

Karel Janeček: Změna se děje právě teď a je skoková

Karel Janeček je český matematik, filantrop a mecenáš. Přednášel finanční matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzita Karlovy v Praze. Je spolumajitelem a předsedou dozorčí rady společnosti RSJ, která obchoduje s finančními deriváty. Je zakladatelem a předsedou správní rady Nadačního fondu proti korupci. Založil si Nadační fond Neuron na podporu vědy, Nadační fond pomoci a Nadaci Karla Janečka. Se štěpánem si povídali o aktuálních šancích ve společnosti, neexistujících náhodách a synchronikách, kráse skrytých v matematice io tom, jaké procesy mohou akcelerovat "koronavirová rozbuška". Výsledkem je podcast plný inspirujících myšlenek a zajímavých informací.

Tomáš Hebelka: Jak se tisknou peníze

Tomáš Hebelka je generálním ředitelem Státní tiskárny cenin. Vystudoval Nottingham Trent University a v tomto podniku, jehož dominantou jsou ceninové tisky s vysokým stupněm zabezpečení, především bankovky a osobní doklady, zúročuje své více než dvacetileté profesní zkušenosti z vrcholového managementu, strategického prodeje a péče o zákazníka v B2B i státní sféře. Jeho cílem je vnést do tradiční ceninové polygrafie nové trendy a to zejména prosazováním digitalizace osobních dokladů. Se Štepánem si v podcastu popovídali o historii, tisku bankovek, ochranných a bezečnostní prvcích a celé řadě dalších zajímavostí.

Ilona Švihlíková: Pandemie urychlí trendy, před krizí teprve stojíme

Ilona Švihlíková absolvovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde získala také doktorát. Později se stala docentkou z Univerzity Matěje Bela v Banské Bystrici a v současné době působí na pozici prorektorky Vysoké škole obchodní v Praze. Jejím hlavním oborem jsou mezinárodní ekonomické vztahy, globalizace, měnové otázky či daňová problematika. V průběhu pandemie koronaviru byla jmenována do Národní ekonomické rady vlády (NERV). Do podcastu přišla odpovídat na otázky ohledně toho, jak Česko i jiné státy reagují na (post)pandemickou situaci a s jakými výsledky jí zvládají. Při rozhovoru však na přetřes přišla i celá řada souvisejících, ekonomických či politických témat.

Pavel Borovička: Nemovitostní trh udrží stabilní jeho dlouhodobost

Pavel Borovička je jednatel nemovitostních společností BHS. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, na českém kapitálovém trhu působí od roku 1997. Pro BH Securities pracuje od roku 2004. Od roku 2016 se soustředí na nemovitostní fond kvalifikovaných investorů BHS Real Estate Fund, který se zaměřuje na komerční nemovitosti a to zejména na prémiové kancelářské budovy. V podcastu si se Štěpánem povídali o aktuální situaci na nemovitostním trhu i o tom, jak se pandemie koronaviru může dotknout jeho jednotlivých segmentů do budoucna.
Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama