Jak nejlépe zhodnotit peníze?

Díky kvalitnější úrovni finanční gramotnosti je každým rokem čím dál tím více zájemců o finanční produkty. S bohatnoucí společností přibývá lidí s disponibilním příjmem, kteří jsou schopni naspořit si finanční polštář. V momentě, kdy jsou zajištěny základní životní potřeby, tak přichází otázka: „Jak nejlépe zhodnotit své peníze“?

Jak nejlépe zhodnotit peníze?
 Redakce
Redakce

Bankovní účet s úrokem

Místo, kam obvykle míří získané finance, bývá bankovní účet. A naneštěstí na nich také většina financí Čechů zůstává. Smutnou realitou je v současnosti fakt, že z důvodu stoupající inflace ztrácejí peníze na běžném účtu rychle svou hodnotu. Na účtu jsou sice peníze vždy ihned dostupné, ale zhodnocení je na nich nicotné. V době vysoké inflace tak kupní síla takto ležících financí rychle klesá. Ještě méně efektivní je vybírání peněz v hotovosti a jejich ukládání „do slamníku“, kde už je absence jakéhokoliv úročení. Je tak relevantní se proti inflaci bránit řadou dostupných finančních nástrojů.

Spořicí účet s výhodným úrokem

Jako standardní a nejvíce užívaný spořící nástroj je v ČR spořicí účet. Špatnou zprávou ovšem je, že výše úroku většinou stále nestačí na pokrytí stoupající inflace, ale pouze na zbrzdění jejího efektu. Velkou výhodou je naproti tomu vysoká bezpečnost. V České republice jsou finance v bankách pojištěny proti úpadku až do výše 100 000 EUR. Další výhodou je vysoká likvidita. Peníze si tak klient může vybírat i vkládat velmi rychle. Zároveň nejsou s vedením spořicího účtu spojeny velké náklady. Za další bezpečnou variantu spoření je pak pokládáno například stavební spoření a penzijní připojištění.

Reklama

Investice do nemovitostí

Léty ověřenou metodou pro zhodnocení peněz je pro mnoho investorů nákup nemovitostí. Jejich cena historicky nabývá na hodnotě a ve správném momentě může přinést kapitálový zisk. Mimo samotné hodnoty nemovitosti existuje i přidaná hodnota v podobě pronájmu, díky které se může nemovitost sama zaplatit ještě před prodejem.
 
Nevýhodou nemovitostí jsou jejich vysoké pořizovací ceny, které jsou často spojeny se splácením hypotéky. Tu ještě znatelně navyšují pravidelné výdaje na údržbu, která může být klíčová. Zanedbané nemovitosti totiž často ztrácejí na své hodnotě z důvodu postupného chátrání. Riziko této investice pak spočívá i v nejistotě spojené s nespolehlivostí nájemníků. V případě jejich špatné platební morálky je pro majitele nemovitosti velmi náročné je vystěhovat. Najít vhodné nájemníky je tedy obtížné a nemovitost tak může po delší čas zůstat prázdná. Nakonec je potřeba zahrnout i jejich nízkou likviditu.

Zajímavá alternativa k investování do nemovitosti

Zajímavou alternativou k nákupu bytů či domků je investice do Fondu kvalifikovaných investorů zaměřeného na komerční nemovitosti. Podkladové aktivum v podobě kvalitních kanceláří nebo obchodních center nemá o významné nájemníky nouzi a celkové zhodnocení investice do klasických nemovitostí překonává co do zisku i stability.

Reklama

Investiční produkty

Vlastní kapitolou je pak standardní investování. Řada investorů používá tyto finanční nástroje v široké kombinaci a vytváří si tak vlastní portfolia. Snižují tím riziko ztráty vkladů. Zlatým pravidlem řady investorů je pak nevkládat více financí, než o které jsou připraveni přijít. Ze zhodnocení peněz by se jinak mohl stát finanční problém.

Spoření do zlata

Historicky nejznámějším znakem bohatství je pravděpodobně zlato. Jeho neustále rostoucí cena pomáhá chránit prostředky před inflací. Nákup zlatých cihel či zlatých investičních mincí ovšem může představovat značnou vstupní investici. Tu lze díky finančním produktům rozložit do delšího časového intervalu. Investor pak každý měsíc ukládá třeba jen 1000 korun a na konci předem stanovené doby obdrží do rukou vlastní zlatou cihlu.

Podílové fondy

Dalším populárním finančním nástrojem jsou podílové fondy. Ty fungují na principu vkladů od investorů a následného nakupování akcií, dluhopisů, nemovitostí a nejrůznějších komodit. Velkou výhodou je poměrně stabilní bezpečnost a nízká časová náročnost pro samotného investora, spojená s rychlou likviditou. Nevýhodou jsou zejména vyšší členské poplatky za správu portfolia. Samotná návratnost a zhodnocení investice tak může probíhat v delším časovém úseku.

Kryptoměny a P2P (peer to peer)

Poměrně populární alternativní volbou investování jsou v současnosti kryptoměny. Jedná se o decentralizované digitální měny s vysokou likviditou. Jejich správa je však spojena s vysokou psychickou zátěží, protože hodnota investice se může znehodnotit během několika hodin. I v tomto světě existují bezpečnější elektronické mince, jako je například Bitcoin, kterému se přezdívá digitální zlato.

Další alternativní možností jsou P2P (peer-to-peer) platformy. Na nich dochází k nebankovním půjčkám. To se může hodit žadatelům, kterým právě banky odmítnou svěřit úvěr, nebo je jejich nabídka nevýhodná. Peníze, za pomoci manažerů platformy, zasílá přímo investor dlužníkovi. V tomto případě ovšem nelze ověřit žadatelovu bonitu, tedy schopnost splácet, což s sebou nese určité riziko.

Ne pro každého investora jsou tyto alternativní nástroje vhodnou cestou. Řada z nich volí spíše konzervativní možnosti, které jsou úspěšně využívány desítky let. Znalost efektivního zhodnocování peněz je tak užitečná pro všechny, kteří chrání své finance před zvyšující se vlnou inflace.

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama