Akciové trhy ožily díky zmírnění obav z celní politiky
Americké akcie v pondělí uzavřely blízko denních maxim poté, co prezident Trump naznačil, že plánované reciproční celní tarify od 2. dubna budou užšího rozsahu, než se dosud očekávalo. Index S&P 500 posílil o 1,8 %, Nasdaq vzrostl o 2,3 % a Dow Jones přidal 1,4 %.

Růst byl podpořen jak pozitivními zprávami z Bílého domu, tak komentáři prezidenta, že některým zemím budou uděleny "úlevy". Obavy z obchodní války a jejího dopadu na inflaci a růst globální ekonomiky tak na chvíli polevily. Výnos desetiletých státních dluhopisů vzrostl o sedm bazických bodů na 4,33 %, což odráží obnovený apetit po riziku. Trhy potěšila i zpráva, že Trump pravděpodobně nezavede cla na automobilový sektor a polovodiče, což vedlo k rally v technologickém sektoru. Tesla vyskočila téměř o 12 %, akcie AMD a Nvidia posílily o více než 6 %, respektive 2 %. Také bitcoin vzrostl o 3 % na hranici 88 000 USD a s ním rostly i akcie firem jako MicroStrategy nebo těžařů kryptoměn Riot a Marathon.
Dnes byl také zveřejněn březnový index PMI od S&P Global. Složka služeb dosáhla 54,3 bodu, což je nejvyšší hodnota za poslední tři měsíce, zatímco výrobní PMI klesl na 49,8. Celkový růst ekonomiky ve 1. čtvrtletí však zůstává pod očekáváním, tempo se zpomalilo na 1,5 % anualizovaně oproti 2,3 % ve 4. kvartálu 2024. V pátek bude zveřejněn důležitý index PCE, hlavní inflační ukazatel sledovaný Fedem. Analytici během posledních 12 týdnů snižovali odhady růstu zisků firem za 1. čtvrtletí, přičemž pro S&P 500 klesly očekávání o 4,4 %. Největší downgrade zaznamenaly sektory citlivé na cla: spotřební zboží a materiály. Tato snížená očekávání by ale mohla i vytvořit podmínky pro pozitivní překvapení, až firmy začnou oznamovat výsledky. Investoři nyní sledují, do jaké míry firmy předvídají zhoršení makroekonomického prostředí pro zbytek roku 2025.