Baidu zvažuje vlastní výrobu elektromobilů
Provozovatel čínského internetového vyhledávače Baidu zvažuje, že bude vyrábět...
Provozovatel čínského internetového vyhledávače Baidu zvažuje, že bude vyrábět vlastní elektromobily a už o tom jedná s výrobci aut. Tvrdí to tři zdroje agentury Reuters obeznámené se situací. Firma, která už vyvíjí vlastní technologii autonomního řízení, se tak pouští do závodu ve vývoji chytrých automobilů s jinými technologickými společnostmi.
Baidu podle jednoho ze zdrojů uvažuje o smluvní výrobě nebo o vytvoření společného podniku s automobilkami, ve kterém by měl čínský podnik většinu. Plán provozovatele druhého největšího vyhledávače na světě po americkém Googlu by tak znamenal úkrok od snah jeho internetových rivalů, jako je Amazon, Tencent a Aplhabet, kteří také vyvíjejí technologie související s automobily a investují do start-upů na výrobu chytrých automobilů.
Společnost Baidu podle zdrojů Reuters předběžně jednala o společném podniku s čínskými výrobci Zhejiang Geely Holding Group, Guangzhou Automobile Group (GAC) a China FAW Group Hongqi.
Baidu v roce 2017 zřídila divizi autonomního řízení Apollo. Ta dodává hlavně technologii poháněnou umělou inteligencí a spolupracuje s automobilkami Geely, Volkswagen, Toyota a Ford Motor. Baidu také provozuje autonomní taxislužbu Go Robotaxi.
Společnost potřebuje diverzifikovat výnosy, protože růst v jejím hlavním oboru podnikání, tedy vyhledávání na internetu, se vyčerpává. Loni dosáhl jen dvou procent.
Akcie firmy, s nimiž se obchoduje i na americkém trhu Nasdaq, v reakci zpevnily až o pět procent. Zhruba stejně se na burze v Hongkongu zvýšila i cena akcií Geely Automobile Holdings, což je dceřiná společnost firmy Geely.
"V letošním roce Indie zablokovala služby od společnosti Baidu na svém území. Stalo se tak kvůli vzrůstajícímu napětí mezi nejlidnatějšími zeměmi na světě."