Inflace na Slovensku v listopadu činila 3,2 procenta
Meziroční míra inflace na Slovensku v listopadu zrychlila tempo na 3,2 procenta z 3,1 procenta v říjnu. Spotřebitelské ceny v zemi tak rostly nejrychleji od letošního února. Vyplývá to z informací, které dnes ČTK poskytl slovenský statistický úřad.
Tempo meziročního zdražování potravin a nealkoholických nápojů, které jsou po nákladech na bydlení druhou nejvýznamnější výdajovou položkou slovenských domácností, v listopadu zvolnilo na 4,7 procenta z říjnových pět procent. Dražší než před rokem byly hlavně jedlé oleje a tuky, dále ovoce, ale také mléko, sýry a vejce či zelenina, cukr a cukrovinky.
Slovensko v příštím roce sice obecně zvýší některé daně a zavede nové daně z finančních transakcí a ze slazených nápojů, sazba daně z přidané hodnoty (DPH) na vybrané potraviny ale klesne na pět z nynějších deseti procent. Zbylé potraviny budou zdaňovány novou sazbou 19 procent, v současnosti je to 20 procent. Někteří nynější vládní politici na Slovensku před loňskými volbami slibovali levné potraviny.
Inflaci na Slovensku podle místních statistiků ovlivnilo také zdražení ubytovacích a stravovacích služeb, růst cen v kadeřnictvích, ve zdravotnictví a také například dřívější zvýšení daní na alkohol a tabákové výrobky.
Podle analytika slovenské centrální banky (NBS) Branislava Karmažina ke zrychlení tempa inflace na Slovensku přispěly ceny paliv na čerpacích stanicích, když loni v listopadu paliva zlevňovala.
Ekonom UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák v komentáři napsal, že další zrychlení inflace na Slovensku předpokládá v posledním letošním měsíci. Ještě vyšší inflace pak podle něj čeká Slováky na začátku v příštího roku, a to kvůli dopadům vládního konsolidačního balíčku.
V listopadu proti říjnu stouply spotřebitelské ceny na Slovensku meziměsíčně o 0,2 procenta. Meziměsíčně zdražily hlavně potraviny a nealkoholické nápoje, jakož i pohonné hmoty.
V souhrnu od začátku letošního roku do konce listopadu ceny zboží a služeb na Slovensku stouply meziročně o 2,8 procenta.
V Česku spotřebitelské ceny v listopadu meziročně vzrostly o 2,8 procenta, stejně jako v říjnu. Dražší bylo bydlení, lihoviny či tabákové výrobky.