Zrychlení růstu cen v průmyslu, částečně i v zemědělství
Ceny v průmyslu během listopadu vzrostly výrazněji, než se očekávalo, když v meziměsíčním srovnání činil cenový nárůst dokonce 0,4 % (vs 0,1 % v říjnu), v meziročním srovnání pak 1,7 % (vs 0,8 % v říjnu).
Naše i tržní prognóza přitom počítala pouze s růstem okolo 1,5 % r/r. Tempo zdražování stavebních prací zůstalo meziměsíčně stejné (0,3 % m/m a 2,5 % r/r), ceny tržních služeb pro podniky pak lehce poklesly (-0,1 % m/m, 3,7 % r/r). V zemědělství došlo také k meziměsíčnímu zlevnění (-2,0 %), meziročně však tempo zrychlilo na 5,5 % (vs 2,4 % v říjnu).
Ceny zemědělských výrobců tentokrát meziměsíčně klesly, a to rovnou o 2,0 %, což nelze přisoudit pouze sezónním faktorům, a jedná se tak o dobrou zprávu z hlediska mírného snížení tlaku na růst cen i ve spotřebitelském koši, obzvlášť v kontextu výrazného zdražení zemědělských cen v předchozím měsíci (+6,9 % v říjnu). Pohledem dynamiky jednotlivých produktů došlo ke snížení zejména u cen ovoce (-3,2 %), které přitom ještě v předchozím měsíci rostly o více než 30 %. Dále klesaly ceny čerstvé zeleniny (-0,9 %), ale i drůbeže (-2,9 %). Naopak ke zdražení došlo v rostlinné výrobě ve výrazné míře u cen vajec (+22,1 %), olejnin (+5,2 %), mléka (+4 %), brambor (+3,9 %), ale i obilovin (+0,9 %). V meziročním srovnání ceny v zemědělství zůstávají zvýšené, dokonce o výrazně více než v předchozím měsíci (+5,5 % vs 2,4 % v říjnu). V meziročním srovnání stále do popředí vystupují ceny v živočišné výrobě (+9,6 %), ale i v rostlinné výrobě (+3,2 %), kde ceny rostou nezřídka i dvouciferným tempem.
Průmyslové ceny vzrostly v meziměsíčním srovnání výrazně rychleji než v předchozím měsíci, když tempo zrychlilo z 0,1 % až na 0,4 %. Začínají se zde projevovat tlaky na růst cen pozorované v minulých měsících v zemědělství, když ceny začínají navyšovat i potravinářští výrobci (+0,3 %), především v případě mléčných výrobků (+2,4 %). V souvislosti s příchodem zimní sezóny se také začínají opět zvyšovat ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (+1,4 %), přičemž letošní nárůst je výraznější než ve většině předchozích let. Naopak vidíme pokračující absenci inflačních tlaků ve výrobě základních kovů (-1,1 %), což je jedním z odvětví, kterému se již delší dobu značně nedaří. V meziročním srovnání pak dochází také ke zrychlení výrobní inflace, když tempo růstu zrychlilo z 0,8 % v říjnu až na 1,7 %. Podobně jako v meziměsíčním srovnání, i meziročně rostly ceny energií, když elektřina, pára a klimatizovaný vzduch zdražují již o 6 %. To může dále způsobovat problémy tuzemskému průmyslu, který se v letošním roce stále nezvládá vymanit z poklesu. Bez započtení energií by ceny v průmyslu vzrostly jen o 1,4 %.
Průmysloví výrobci začínají zaznamenávat silnější inflační tlaky, ačkoli v souhrnu zatím růst cen zůstává bezpečně pod úrovní 2 % r/r. S příchodem zimní sezóny nyní rostou zejména ceny energií, a to o něco rychleji, než bylo zvykem v předchozích letech. To může negativně ovlivnit další vývoj celého tuzemského průmyslového sektoru, který se vyznačuje značnou energetickou náročností.