Zrychlení růstu cen v průmyslu, částečně i v zemědělství

Ceny v průmyslu během listopadu vzrostly výrazněji, než se očekávalo, když v meziměsíčním srovnání činil cenový nárůst dokonce 0,4 % (vs 0,1 % v říjnu), v meziročním srovnání pak 1,7 % (vs 0,8 % v říjnu).

Zrychlení růstu cen v průmyslu, částečně i v zemědělství
Vít Mikušek
Vít Mikušek

Naše i tržní prognóza přitom počítala pouze s růstem okolo 1,5 % r/r. Tempo zdražování stavebních prací zůstalo meziměsíčně stejné (0,3 % m/m a 2,5 % r/r), ceny tržních služeb pro podniky pak lehce poklesly (-0,1 % m/m, 3,7 % r/r). V zemědělství došlo také k meziměsíčnímu zlevnění (-2,0 %), meziročně však tempo zrychlilo na 5,5 % (vs 2,4 % v říjnu).

Ceny zemědělských výrobců tentokrát meziměsíčně klesly, a to rovnou o 2,0 %, což nelze přisoudit pouze sezónním faktorům, a jedná se tak o dobrou zprávu z hlediska mírného snížení tlaku na růst cen i ve spotřebitelském koši, obzvlášť v kontextu výrazného zdražení zemědělských cen v předchozím měsíci (+6,9 % v říjnu). Pohledem dynamiky jednotlivých produktů došlo ke snížení zejména u cen ovoce (-3,2 %), které přitom ještě v předchozím měsíci rostly o více než 30 %. Dále klesaly ceny čerstvé zeleniny (-0,9 %), ale i drůbeže (-2,9 %). Naopak ke zdražení došlo v rostlinné výrobě ve výrazné míře u cen vajec (+22,1 %), olejnin (+5,2 %), mléka (+4 %), brambor (+3,9 %), ale i obilovin (+0,9 %). V meziročním srovnání ceny v zemědělství zůstávají zvýšené, dokonce o výrazně více než v předchozím měsíci (+5,5 % vs 2,4 % v říjnu). V meziročním srovnání stále do popředí vystupují ceny v živočišné výrobě (+9,6 %), ale i v rostlinné výrobě (+3,2 %), kde ceny rostou nezřídka i dvouciferným tempem.

Reklama

Průmyslové ceny vzrostly v meziměsíčním srovnání výrazně rychleji než v předchozím měsíci, když tempo zrychlilo z 0,1 % až na 0,4 %. Začínají se zde projevovat tlaky na růst cen pozorované v minulých měsících v zemědělství, když ceny začínají navyšovat i potravinářští výrobci (+0,3 %), především v případě mléčných výrobků (+2,4 %). V souvislosti s příchodem zimní sezóny se také začínají opět zvyšovat ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (+1,4 %), přičemž letošní nárůst je výraznější než ve většině předchozích let. Naopak vidíme pokračující absenci inflačních tlaků ve výrobě základních kovů (-1,1 %), což je jedním z odvětví, kterému se již delší dobu značně nedaří. V meziročním srovnání pak dochází také ke zrychlení výrobní inflace, když tempo růstu zrychlilo z 0,8 % v říjnu až na 1,7 %. Podobně jako v meziměsíčním srovnání, i meziročně rostly ceny energií, když elektřina, pára a klimatizovaný vzduch zdražují již o 6 %. To může dále způsobovat problémy tuzemskému průmyslu, který se v letošním roce stále nezvládá vymanit z poklesu. Bez započtení energií by ceny v průmyslu vzrostly jen o 1,4 %.

Průmysloví výrobci začínají zaznamenávat silnější inflační tlaky, ačkoli v souhrnu zatím růst cen zůstává bezpečně pod úrovní 2 % r/r. S příchodem zimní sezóny nyní rostou zejména ceny energií, a to o něco rychleji, než bylo zvykem v předchozích letech. To může negativně ovlivnit další vývoj celého tuzemského průmyslového sektoru, který se vyznačuje značnou energetickou náročností.

Vít Mikušek
Vít Mikušek
analytik Raiffeisen Bank

Vít Mikušek je makroekonomickým analytikem Raiffeisenbank se zaměřením na oblast finančních trhů. Vystudoval magisterský obor Ekonomie a finance na Institutu ekonomických studií FSV UK, v rámci souběžného bakalářského studia na VŠE a FSV UK se věnoval teoretické ekonomii a veřejné politice. Do oblastí jeho zájmu patří globální politická ekonomie a finanční trhy včetně disruptivních technologií a kryptoměn. Před nástupem do Raiffeisenbank strávil 1,5 roku na výzkumné stáži na Yokohama National University v Japonsku.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama